Konya il merkezinde yetiştirilen mahalli armut çeşitlerinin fenolojik ve pomolojik özelliklerinin tespiti
Determination of phenological and pomological characteristics of local pear cultivars in Konya
  1. Tez No: 438598
  2. Yazar: FATMA BÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ PIRLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma 2014–2015 yılları arasında Konya il merkezinde yetiştirilen mahalli armut çeşitleri üzerinde yürütülmüştür. Çalışma kapsamında Frenk Armudu, Kestel Armudu, Konya Güzeli, Limon Armudu, Mor Armut, Nar Armudu ve Şeker Armudu çeşitlerinin bazı fenolojik ve pomolojik özellikleri incelenmiştir. Araştırma sonucunda çeşitlerde meyve ağırlıkları 71.14-307.04 g, meyve eni 43.67–80.24 mm, meyve boyu 55.46–103.66 mm, meyve hacmi 60–300 cm³, meyve yoğunluğu 0.54–1.78 g/cm³, meyve eti sertliği 0.20–9.00 Ib, suda çözünür kuru madde miktarı % 10.1–17.9 ve titre edilebilir asit oranı % 1.13–4.16 arasında bulunmuştur. Çalışma sonucunda incelenen mahalli armut çeşitlerinin her birinin kendine has kıymetli özelliklerinin bulunduğu, bu nedenle gerek ıslah çalışmalarında kullanılmalarının, gerekse çeşit adayı olarak değerlendirilmelerinin faydalı olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on the local pear varieties grown in Konya, between the 2014-2015 in Konya. Within the scope of this work, some phenological and pomological characteristics of Frenk Armudu, Kestel Armudu, Konya Güzeli, Limon Armudu, Mor Armut, Nar Armudu and Şeker Armudu cultivars were examined. 71.14-307.04 g. fruit weight, 43.67–80.24 mm fruit width, 55.46–103.66 mm fruit size, 60–300 cm³ fruit volume, 0.54–1.78 g/cm³ fruit intensity, 0.20–9.00 Ib fruit firmness, 10.1–17.9% total soluble solids and 1.13–4.16% titratable acidity ratio were found as research results. As a result of this work, it was concluded that each variety of pear has precious unique features; therefore, it will be useful to be used in breeding programs, as well as to be evaluated as candidate varieties.