Kadınhanı (Konya) İlçesi'nin beşeri ve ekonomik coğrafyası
Human and economical geography of Kadinhani (Konya)
- Tez No: 211389
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
İnceleme sahası, Konya il merkezinin 58 km. kuzeybatısındadır. Güney vekuzey kesimleri dağlık, orta kesimleri genelde ova özelliği gösteren sahada en yaygınolarak, Miosen-Pliosen yaşlı karasal çökeller ve göl kireçtaşları görülür. Sahanın anamorfolojik ünitelerini ise, özellikle ovalık sahalar, aşınım yüzeyleri ve dağlık alanlaroluşturur.İnceleme sahasının iklimi; yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve karyağışlıdır. Yıllık ortalama yağış miktarı 438,4 mm., yıllık sıcaklık ortalaması ise10,8 °C olarak belirlenmiştir. Başlıca akarsuları; Kestel Deresi, Yeniçıktı Deresi,Çaldere Suyu, Kökez Deresi, Suçıktı Deresi, Bostanlık Deresi, Kolukısa Deresi veÇubuk Deresi'dir.İnceleme sahasında görülen başlıca toprak tipleri; kırmızı kestane renklitopraklar, kahverengi topraklar, alüvyal topraklar ve kırmızı kahverengi topraklardır.Sahanın hakim bitki örtüsü ovalık kesimleri kaplayan steplerdir. Dağlık kesimlerdeise kara çam, ardıç ve meşe ağaçlarına rastlanır.Son nüfus sayımında (2000) Kadınhanı İlçesi'nin nüfusu 41 844 kişi olarakbelirlenmiştir. Nüfusun % 35,4'ü şehirde, % 64,6'sı kırsal kesimde yaşamaktadır.İlçe, Raziye Hatun'un yaptırmış olduğu han etrafında 1256 yılından itibarenoluşmaya başlamıştır. 1467 yılında Osmanlı İmparatorluğu'nun hakimiyetine girmiş,1880 yılında belediye teşkilatı kurulmuştur. Sait Paşa'nın arpalığı olması nedeniyle1914 yılında ?Saideli? adıyla ilçe olmuş, 1935 yılında ise adı“Kadınhanı”olarakdeğiştirilmiştir.Kadınhanı İlçesi'ndeki ekonomik faaliyetlerin başında tarım gelir. En çokarpa ve buğday yetiştirilir. Hayvancılık faaliyeti ise tarımdan sonra gelmektedir.Sahanın iklim şartlarından dolayı en çok küçük baş hayvancılık yapılır. Büyük başhayvan sayısı da artmaktadır.İlçede sanayinin geliştiği söylenemez. İlçede, yöre halkına geçim kaynağısağlayan bir tekstil fabrikası, bir tuğla fabrikası, iki un fabrikası, bir yem fabrikası veAltınova T.İ.M. bulunmaktadır. Kadınhanı ve çevresi, tanıtımı yapıldığı takdirdedoğal ve tarihi zenginlikleri ile önemli bir turizm potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Research site is on 58 km of the northwest of the centum Konya. North andsouth part of the research site is mountainous and middle parts generally show plainfeature. Miosen-Pliosen, aged terrestrial precipitates, lake limestone and vulcaniteare widely seen. The main morphological units of the site consist of especially, plainareas, worn out surfaces and mountainous areas.In research area, climatic conditions prevail that the summers are hot anddry and the winters cold and snowy. It has been determined that the amount ofannually average fall was 438.4 mm and annually average temperature, 10.8 ºC. Themajor streams in research site are: the brook Kestel, the brook Yeniçıktı, Çalderewater, the brook Kökez, the brook Suçıktı, the brook Bostanlık, the brook Kolukısaand the brook Çubuk.In research site, it has been observed that there exist chestnut colored soils,brown soils, alluvial soils and reddish brown soils. The dominant vegetation in thesite is steppes covering plain areas. In mountainous parts, black pine, juniper, andoak trees are met.According to the data of the year 2000, it has been determined that thepopulation in the district Kadınhanı was 41,844. 35.4 % of the population has beenliving in the urban area, 64.6 % rural area.The district has begun to form, from 1256, around a khan built by thedirections of Raziye Hatun. In 1467, it was ruled by Ottoman State and municipalityorganization has been established in 1880. Because it was earlier exploited as an easyincome and comfort by The Pasha Sait, it has become a district named ?Saideli?. In1935, it?s name has been changed into Kadınhanı.The principal economic activity in Kadınhanı is agriculture. Barley andwheat are mostly grown. Due to the climatic condition in the area, a stock rising forsheep goats are mostly carried out. The number of cattle has also been increasing.In the site, it cannot be said that the industry is improving.In the district, there are one textile plant, one brick plant, two flour plantand Altınova TİM (agricultural enterprise), which are means of subsistence for localpeople. Kadınhanı and its vicinity, provided that its well presentation is performed,have an important tourism potential.