Bilgisayar virüsleri için bir salgın modeli
An epidemic model for computer viruses
  1. Tez No: 438628
  2. Yazar: MEHMET EMRE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL USLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bilgisayar virüsü, bulaşıcı bir hastalığın yayılımına benzeyen bir çeşit bilgisayar programıdır. Yazılım / donanım teknolojilerinin sürekli ilerlemesi ve bilgisayar ağlarının çok yaygın bir şekilde kullanılması ile bilgisayar virüsleri de sürekli gelişerek; yapıları giderek daha karmaşıklaşmakta ve bulaşma yetenekleri giderek daha güçlü hale gelmektedir. Bu tezimizde bilgisayar virüsleri için yeni bir salgın modeli önerdik. Bir virüs bir bilgisayarı bozabilir. Bozulmanın sonucu olarak kullanıcı format atarak ya da sistem geri yüklemesi yaparak bilgisayarını kurtarabilir. Sistem geri yükleme, bilgisayarın sistem dosyalarını zamanda daha erken bir noktaya geri yüklemeye yardımcı olur. Bu kişisel dosyaları etkilemeden sistem değişikliklerini geri almanın bir yoludur. Ayrıca denge noktamızın global kararlılığını inceledik ve sayısal simülasyon ile sonuçlarımızı destekledik.
Özet (Çeviri)
Computer virus is a kind of computer program which is similar to the spread of infectious disease. Due to continuous improvement on software / hardware technology and very common using computer networks, computer viruses are continually evolving and their structures increasingly becoming more complex and transmission capabilities are becoming more powerful. In this paper, we proposed a new epidemiological model for computer viruses. A virus can corrupt a computer. As a result of corruption user could recover the computer by formatting or using system restore. System restore helps restore computer's system files to an earlier point in time. It's a way to undo system changes to computer without affecting personal files. Also we have investigated the global behavior of the endemic equilibrium and we have supported our results with numerical simulation.