A thesis submitted to the institute of graduate studies of near east university
- Tez No: 771759
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
When we look at the present world we can see easily that humanity is fighting a deadly catastrophe Covid-19 which the World Health Organization(WHO) declared a pandemic. The main element that constitutes Covid-19 is Coronaviruses. They are a large group of viruses that cantrigger sickness in living organisms including humans. Some of these viruses are known to cause respiratory diseases. These viruses range from flu to more extreme illnesses. The disease has caused havoc on the economy and society, risking the lives of tens of millions of people and increasing the number of individuals who are malnourished.Diagnosing this disease due to its inconveniences to individuals, families, and states is very important, PCR is widely used as a diagnostic procedure of covid-19, medical imaging which we considered CT-scan is also good due to its ability to show lungs images. Since pneumonia is one of the symptoms found in a majority of patients suffering from covid-19, a chest CT scan has proven to be an effective screening and diagnosis. The application of artificial intelligence to evaluate COVID-19 CT scan images diagnosis and prediction during this global pandemic of COVID-19 has also shown great improvements. Within the scope of this study, we used CNN models such as AlexNet and VGG 16. Especially to get exact results, Deep learning models Alex Net and VGG were used here to show an accuracy of 67% and 75%, the sensitivity of 72% and 86%, specificity of 64% and 70% respectively.
Özet (Çeviri)
Günümüz dünyasına baktığımızda, insanlığın son iki yıldır Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen Covid-19 olan ölümcül bir felaketle tüm dünyada mücadele ettiğini rahatlıkla görebiliriz. Covid-19'u oluşturan ana unsur Coronavirüslerdir. Coronavirüsler, insanlar da dahil olmak üzere canlı organizmalarda hastalığa neden olabilen geniş bir enfeksiyon grubudur. Bu virüslerin bazılarının solunum yolu hastalıklarına neden olduğu bilinmektedir. Bu virüsler gripten daha aşırı hastalıklara kadar çeşitlilik gösterir. Salgın ekonomiye ve topluma zarar verdi, on milyonlarca insanı aşırı yoksullukla tehdit etti ve etkilenen insan sayısını artırdı. Kişilere, ailelere ve devletlere verdiği sıkıntılar nedeniyle bu hastalığın teşhis edilmesi çok önemlidir, teşhiste PCR yöntemi covid-19 için tanısal bir prosedür olarak yaygın olarak kullanılmaktadır, CT taraması olarak değerlendirdiğimiz tıbbi görüntüleme sistemleri akciğer görüntülerini gösterebilmesi nedeniyle daha avantajlıdır. COVID-19 hastalarının genelinde pnomoni tespit edildiği için, göğüs bilgisayarlı tomografi (BT) taramasının teşhis ve tanıda net , hızlı çözümler üretildiği gösterilmiştir. Bu küresel COVID-19 salgını sırasında COVID-19 CT tarama görüntülerinin teşhisini ve tahminini değerlendirmek için yapay zekanın uygulamaları da büyük gelişmeler göstermiştir. Bu çalışma kapsamında Derin öğrenme yöntemleri ve bunların alt modelleri olan Evrişimli Sinir ağları (CNN) kullanılmıştır. Özellikle kesin sonuçlar elde etmek için, burada sırasıyla %67 ve %75 doğruluk, %72 ve %86 duyarlılık, %64 ve %70 özgüllük göstermek için Derin öğrenme modelleri Alex Net ve VGG kullanılmıştır.