İşlevsel polioksometalatların (POM) eldesi ve ince film elektronik devrelerde uygulanabilirliğinin araştırılması
Synthesis of functional polyoxometalates (POM) and investigation of applicability of thin-film electronic circuits
  1. Tez No: 438629
  2. Yazar: YASEMİN TORLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERSÖZ, DOÇ. DR. MAHMUT KUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bilindiği üzere, gösterdikleri yüksek verimlilikleri, kolay üretilebilirlikleri ve düşük maliyetleri nedeni ile POM elektronik devre teknolojileri arasında son zamanlarda araştırma konusu haline gelmiştir. POM'ların gösterdikleri üstün elektrokimyasal davranışlar ve optoelektronik teknolojilerdeki uygulamaları bu malzemeleri son dönemlerin çok fazla ilgi çeken materyalleri haline getirmiştir. Bu tez çalışmasında; işlevsel hale getirilmiş Polioksometalat türevlerinin sentezi ve karakterizasyonları yapılarak literatürde daha önce rapor edilmemiş geometrilere sahip organik ışık yayan diyod (OLED) ve güneş hücrelerinde elektron transfer malzemesi olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu çalışmada değişik POM (tek ve üç boşluklu farklı Keggin yapıda polioksotungstat (B-1,2,3,15,16,17) ve polioksomolibdat (B-1 Mo) sentezi yapılmıştır. Yapısal karakterizasyonları yaninda optik ve elektrokimyasal özellikleride incelenerek detaylandırılmış ve enerji düzeyleri belirlenerek uygun geometrideki OLED ve Güneş hücrelerinde performansları tayin edilmiştir. OLED'lerde elektron transfer tabakası olarak POMlar kullanıldığında ışık parlaklığının %50–60 oranında arttığı gözlemlenmiştir. Güneş Hücrelerinde yapılan çalışmalarda PBCM yerine P3HT ile POM'ların karışımı hazırlanarak uygulama yapılmıştır. Sonuç olarak POM'ların n tipi yarıiletken özellikleri ile bu tip çalışmalar için umut verici malzemeler olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As known, POMs show high efficiency, easy manufacturability and lower costs, thus, Polyoxometalates has recently become the subject of research in electronics technologies. POM materials show superior electrochemical behavior and application opportunities in optoelectronic technology made them attract a lot interest in this kind of materials. In this thesis study; the synthesis and characterizations of with functional polyoxometalates and geometry has not been reported previously made of organic light emitting diode (OLED) and the availability of materials in solar cells as electron transfer was investigated. In this study, different POM types (one and three lacunary of different Keggin structure polyoxotungstate (B-1,2,3,15,16,17) and polyoxomolibdate (B-1 Mo) were synthesized. Structural characterization of optical and electrochemical properties are examined besides also detailed and determining energy levels were determined performance in OLED and solar cells in the appropriate geometry. When OLEDs are used POMs as an electron transport layer has been observed to increase by 50-60% of the light brightness. In solar cell studies; P3HT mixture of POM preparation used instead of PCBM is performed in practice. As a result, the n-type semiconductor properties of POMs with such promising materials for work that has been observed.