Farklı ara metabolizma uyarıcılarının bıldırcınlarda performans ve damızlık bıldırcınlarda kuluçka performansı ile bazı hormon seviyeleri üzerine etkisi
Effects of intermediary metabolism stimulants on performance of quail and incubation performance, some hormones levels of quail breeder
  1. Tez No: 438630
  2. Yazar: GÜLŞAH KANBUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN SEFA PARLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırmada bazal rasyonlara D-aspartik asit, sisteamin, L-glutamin, L-arjinin bileşiklerinin 90 mg/kg yem seviyesinde ilavesi ile bıldırcınlarda büyüme performansı, deneme sonu karkas, karaciğer ağırlıkları, göğüs eti pH, renk değerleri, besin madde kompozisyonları, damızlık bıldırcınlarda performans, yumurta kalite özellikleri, kuluçka performansı ve deneme sonu plazma glukoz, kolesterol, hormon seviyeleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Büyüme performansı denemesinde günlük yaşta 500 adet, damızlık denemesinde 6 haftalık yaşta 50 adet erkek 150 adet dişi toplam 200 adet bıldırcın kullanılmıştır. Araştırma sonunda elde edilen bulgulara göre muamelelerin performans denemesinde 1. hafta canlı ağırlık ve canlı ağırlık artışı üzerine etkisi önemli bulunmuş ( P < 0,05) ve en etkili deneme grubu L- glutamin olmuştur, ancak muameleler ortalama canlı ağırlık ve canlı ağırlık artışı üzerine etkili olmamıştır. Muamelelerin yem tüketimi ve yem değerlendirme katsayısı, deneme sonu karkas ağırlığı, karaciğer ağırlığı, göğüs eti pH, renk değerleri üzerine etkileri önemli olmamış, göğüs eti besin maddelerinden kuru madde muhtevası üzerine etkileri önemli olmuştur ( P < 0,05). Muamelelerin göğüs eti ham protein, ham kül ve ham yağ değerleri üzerine etkileri önemli olmamıştır. Damızlık performansı denemesinde muamelelerin canlı ağırlık, yem tüketimi, yem değerlendirme katsayısı, yumurta verimi, yumurta ağırlığı değerleri üzerine etkileri önemli olmamıştır. Yumurta kitlesi üzerine 9. ve 10. haftalarda tüm deneme grupları etkili olmuştur (P < 0,05). Damızlık denemesinde muamelelerin yumurta kalite özellikleri üzerine ve kuluçka özellikleri üzerine etkileri önemli olmamıştır. Deneme sonu plazma glukoz seviyeleri üzerine muamelelerin etkisi hem dişi hem erkek hayvanlarda önemsiz olmuş, kolesterol seviyeleri ise dişi ( P < 0,01) ve erkek hayvanlarda tüm muamele grupları için önemli olmuştur ( P < 0,05). Deneme sonu dişi ve erkek hayvanlarda plazma FSH, estradiol ve testosteron hormonları seviyeleri muamele gruplarından önemli seviyede etkilenmiştir ( P < 0,01). D-aspartik asit, sisteamin, L-glutamin, L-arjinin bileşiklerinin 90 mg/kg yem seviyesinde ilavesi ile bıldırcınlarda büyüme performansı üzerine beklenen etki görülmezken damızlık performansı sonunda elde edilen plazmalarda FSH, estradiol ve testosteron hormonlarındaki önemli değişiklikler bu bileşiklerin uygun dozlarda kullanımı ile üreme performansı üzerine etkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, with addition of the components of D-aspartic acid, cysteamine, L-glutamine, L-arginine to basal rations at the level of feed of 90 mg/kg, it was aimed to identify the effect of growth performance in quails on weights of carcass and liver at the end of experiment, chest meat pH, color values, compositions of nutritional values, performance in breeding quails, properties of egg quality, incubation properties and plasma glucose at the end of experiment, and cholesterol hormone levels. İn the experiment of growth performance, 500 quails in one day age were used; in breeding experiment, 200 quails (150 males, 50 females) in 6 weeks age were used. According to the findings obtained at the end of the study, in the performance experiment of treatments, in 1st week, effect of treatments on live weight and increase of live weight was found significant (P < 0.05) and the most effective experimental group became L-glutamine; however, treatments were not effective on average live weight and increase of live weight. The effects of treatments on feed consumption and feed conversion ratio, carcass weight at the end of experiment, liver weight, chest meat pH, and color values were not significant, their effects on dry matter contents, among nutritional values of chest meat were not significant. (P < 0.05) The effects of treatments on the values of chest meat crude protein, ash and fat were not significant. In the experiment of breeding performance, the effects of treatments on live weight, feed consumption, feed conversion ratio, egg yield, egg weight were not found significant. All experimental groups became effective on egg mass in 9th and 10th weeks (P < 0.05). In breeding experiment, the effects of treatments on egg quality properties and egg incubation features was not effective. The effects of treatments plasma glucose levels was insignificant on both female and male animals, while cholesterol levels were significant in the female and male animals / for all treatment groups (P < 0.01). In the female and male animals at the end of experiment, the levels of plasma FSH, and estradiol and testosterone hormones were affected from treatment groups at the significant level (P < 0.01). With the addition at the level of feed of 90 mg/kg of the components of aspartic acid, cysteamine, L-glutamine, and L-arginine, while the expected effect on growth performance in quails was not seen, in the plasma obtained at the end of breeding performance, the important changes in the hormones of FSH, estradiol, and testosterone hormones show that these components, with the use of in the suitable doses, could be effective on reproduction performance .