Tirol tipi savaklarda akımın deneysel ve sayısal modellenmesi
Numerical and experimental modelling of flow at tyrolean weirs
  1. Tez No: 438634
  2. Yazar: ALİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İHSAN MARTI, PROF. DR. MUSTAFA GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tirol tipi savaklar, dağlık bölgelerdeki akarsularda suyun akarsu tabanına yerleştirilen ızgaralar ile alınarak hidroelektrik santrallere götürülmesinde yaygın olarak kullanılan savak tipleridir. Tirol tipi savakların, akarsu tarafından taşınan ve sisteme zarar verebilecek olan katı maddeleri tutmanın yanında sisteme yeterli su girişini sağlaması gerekmektedir. Bu çalışmada ilk olarak literatür araştırması yapılmış ve daha önce yapılan deneysel ve teorik çalışmalara değinilmiştir. Laboratuar ortamında küçük ölçekli bir tirol tipi savak modeli inşa edilerek bu model üzerinde iki farklı ızgara eğiminde üç farklı çubuklar arası mesafeye sahip ızgaralarla deneyler yapılmış ve ızgaralardan sisteme ve savağın mansap tarafına geçen suyun debisi ölçülmüştür. Boyut analizi yapılarak sistemin debi katsayısı ve su alma kapasitesi için teorik denklemler elde edilmiş ve deney verileri kullanarak bu boyutsuz parametrelerin ilgili parametrelerle değişimleri grafikler halinde sunulmuştur. Test edilen tirol tipi savaklara Flow 3D programı uygulanarak nümerik çözümler elde edilmiş ve bunların deneysel verilerle uyumlu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tyrolean type water-intake structures are mostly used on mountain rivers to provide water to hydropower stations. The amount of water to be diverted from the main channel is the major concern in these kind of structures and should be not be less then the design discharge. In this study, firstly, literature review is conducted and experimental and theoretical studies are analyzed. A small scaled physical model was constructed in the laboratory and racks which have two different angle and three different bar spacing are tested. Racks are placed on the downstream of the channel then total and diverted discharges are measured. Applying dimensional analysis to parameters of the system the dimensionless terms are defined for discharge coefficient and water capture efficiency and finally their variations with the related parameters are presented in graphical forms. Flow-3D software was utilized for the tested Tyrolean type water-intake structures to get numerical solutions and it was observed that the numerical solutions are compatible with these of experimental results.