Bazı kesikli dağılımlar için istatistiksel sonuç çıkarımı
Statistical inference for some discrete distributions
- Tez No: 438644
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN KUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında, Düzgün-geometrik ve Geometrik-sıfırdan budanmış poisson olmak üzere iki yeni kesikli dağılım önerilmiştir. Dağılımların özellikleri ve istatistiksel sonuç çıkarımı verilmiştir. Yine varolan kesikli dağılımların(Burr XII, Chen ve Pareto vb) sansürlü örneklem durumunda parametre tahmini elde edilmiştir. Monte Carlo simulasyonu yardımıyla parametre tahmin edicilerinin yan ve hata kareler ortalaması verilerek simulasyon çalışması yapılmıştır. Elde edilen dağılımlara için gerçek veri uygulaması verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two new discrete distributions are proposed called Uniform-Geometric distribution and Geometric-zero-truncated poisson distribution. Several distributional properties and statistical inferences are discussed. Estimation of discrete distribution's(Burr XII, Chen and Pareto etc.) parameters based on Type I censored sample are obtained. Simulation study is performed to compare the performance of the different estimates in terms of bias and mean square error using Monte Carlo simulation. Real data applications are also presented.