Akışkanlar mekaniği problemlerine bazı yarı-analitik hibrit tekniklerin uygulanması
Application of some semi-analytical hybrid techniques to fluid mechanics problems
  1. Tez No: 438645
  2. Yazar: HALDUN ALPASLAN PEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP OTURANÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Matematik, Mechanical Engineering, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu doktora tezinde, literatürde yer alan sayısal çözüm yöntemlerinden diferensiyel dönüşüm metodu ve varyasyonel iterasyon metodu ele alınmış olup bu metotlar, akışkanlar mekaniğinin iyi bilinen, lineer olmayan, iki asimptotik sınır değer problemine, Padé tekniğiyle birlikte uygulanmıştır. Bu problemlerden ilki Blasius sınır tabaka modelidir. Diğeri ise doğal ısı taşınımı akışının özel bir durumu olan düşey bir plaka çevresinde yerçekimi kuvvetine maruz kalan havanın doğal ısı taşınımı akışıdır. Bu çalışmada ilk modelimiz olan klasik Blasius probleminin farklı bir formu, diferensiyel dönüşüm metodu ve Padé yaklaşımı ile birlikte çözülmüş ve elde edilen sonuçlar literatürdeki sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Bunun yanısıra, ikinci model, bahsi geçen metotlarla, literatürde ilk kez yarı-analitik olarak çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this doctorate thesis, both differential transformation method and variational iteration method, which are both among the numerical solution methods already exist in the literature, have been considered and these methods together with Padé technique have been applied to the well-known two non-linear asymptotic boundary value problems of fluid mechanics. One of these problems is Blasius boundary layer model and the other one is a special case of free convection flow, namely free convection flow of air subject to the gravitational force about a flat plate. In this study, the first model which is another form of the classical Blasius problem was solved by differential transformation method empowered by Padé approximant and the obtained solutions were compared by the ones in the literature. On the other hand, the second model was solved semi-analytically by the aforementioned methods for the first time in the literature.