The effects of chronic 3-hydroxy-3-methylglutaryl coenzyme a (HMG CoA) reductase inhibitor administration on penicillin induced brain epileptic activity
Kronik 3 hidroksi 3 metilglutaril koenzim a redüktaz inhibitör tedavisinin penisilinle indüklenmiş beyin elektriksel aktivitesi üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 438667
  2. Yazar: NUR EKİMCİ GÜRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN, PROF. DR. ERTUĞRUL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Fizyoloji, Biotechnology, Physiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Epilepsi beyin fonksiyonlarını etkileyen, nörolojik bir hastalıktır. Dünya genelinde, belirli bir yaş aralığından bağımsız olarak etkili olan epilepsi, multifaktöriyel bir hastalıktır. Kolesterol düşürücü ilaçlar olan 3 Hidroksi 3 Metilglutaril Koenzim A redüktaz inhibitörleri, başka bir deyişle statinler, yıllardır klinikte yüksek kolesterol ve kardiyovasküler hastalıklar için reçete edilmektedir. Geçtiğimzi on yılda, statinlerin sinir koruyucu etkisiyle ilgili pek çok araştırma yapıldı. Fakat, farklı HMGCoA redüktaz inhibitör moleküllerinin farklı epilepsi modellerinde değişken sonuçlar vermesi, statinlerin epilepsi mekanizması üzerindeki etkilerinin tam olarak açıklanamamasına neden oldu. Bu çalışmada üç farklı statin molekülü, atorvastatin, simvastatin ve rosuvastatinin, penisilinle indüklenmiş fokal epilepsi modeli üzerindeki antiepileptik aktiviteleri karşılaştırıldı. Atorvastatin ve rosuvastatin tedavi grupları deney boyunca iğne dalgaların sıklık ve genliğini etkili bir şekilde azalttılar. Bununla birlikte, en umut verici sonuçlar rosuvastatin tedavisiyle alındı. Rosuvastatin iğne dalgaların sıklık ve genliğini belirgin şekilde azaltırken, kan beyin bariyeri geçirgenliğini olumlu etkiledi ve serebral kan akımını hızlandırdı. Rosuvastatinin sinir koruyucu etkileri artmış endotelyal nitrik oksit sentaz (eNOS) ve uyarılabilir nitrik oksit sentaz (iNOS), azalmış pro-apoptotik p53, Bax, ve apoptotik kaspaz 3 ifadeleri ile desteklenmiştir. Statin grupları arasında serum kolesterol miktarları açısından fark görülmemiştir, bu sonuç rosuvastatinin sinir koruyucu etkilerinin kolesterol miktarlarından bağımsız olduğunu göstermektedir. Rosuvastatinin antiepileptik etkisinin eNOS ile bağlantılı olup olmadığını anlayabilmek için, eNOS aktivitesi L-NG-Nitroarjinin metil ester (L-NAME) ile baskılanmış, rosuvastatinin sinir koruyucu etkisinin geri döndürüldüğü gösterilmiştir. Fakat L-NAME rosuvastatinin p53, Bax ve kaspaz 3 ifadesini azaltıcı etkisini değiştirmemiştir. Bu çalışmanın bulguları, rosuvastatinin epileptic aktiviteyi baskılama açısından en etkili HMG-CoA redüktaz inhibitörü olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a multifactorial neurologic disorder, may result from many different causes altering brain functions that effect worldwide independent from an age range. Statins, also known as 3-Hydroxy-3-Methylglutaryl Coenzyme A (HMG-CoA) reductase inhibitors, are widely used cholesterol lowering drugs which are prescribed in clinic for hypercholesterolemia and cardio vascular diseases for years. During the past decade, several studies published suggesting statins have neuroprotective effects. However different epilepsy models and statin therapies do not exhibit similar results;hence action mechanism of statins on epileptic activity is unclear. In the present study, three different HMG-CoA reductase inhibitor form, atorvastatin, simvastatin and rosuvastatin were compared regarding antiepileptic activity on penicillin induced focal epilepsy model. Atorvastatin and rosuvastatin decreased spike frequency and amplitude effectively throughout seizure activity comparing vehicle treated group of animals. Nevertheless rosuvastatin treatment showed the most promising results, significantly decreased spike frequency and amplitude, improved blood brain barrier permeability and increased cerebral blood flow. Neuroprotective effects of rosuvastatin treatment supported by upregulated eNOS and iNOS expressions and downregulated pro-apoptotic p53 and Bax, apoptotic Caspase 3 levels. Serum cholesterol levels showed no difference among these three statin forms, which means anticonvulsant effect of rosuvastatin is not related to cholesterol levels. To question if antiepileptic effect of rosuvastatin related with eNOS, activity of eNOS was inhibited via L-NG-Nitroarginine methyl ester (L-NAME). L-NAME reversed antiepileptic activity of rosuvastatin by means of spike frequency and amplitude severity, but did not alter downregulating effect of rosuvastatin on p53, Bax and Caspase 3 expressions. The findings of this study suggest rosuvastatin is the most effective HMG-CoA reductase inhibitor form in terms of inhibiting epileptic activity.