Group decision making for move acceptance in hyperheuristics
Üstbuluşsallarda hareket kabulü için grup karar verme
  1. Tez No: 438670
  2. Yazar: MUSTAFA MISIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bir üstbuluşsal, zor problemleri çözmek için bir düşük-seviyeli buluşsallar kümesi üzerinde arama yapan bir buluşsaldır. Geliştirici bir üstbuluşsal ikiardışık aşama içermektedir. İlk aşamada, en uygun, geliştirici düşük seviyeli buluşsal seçilir ve bir aday çözüme uygulanır, daha sonra, yeni çözümü kabul etmek ya da reddetmek için bir karar verilir. Bu çalışmada, yedi buluşsal seçim mekanizması, dört hareket kabul için grup karar verme stratejisi ile, iyi bilinen matematiksel denektaşı fonksiyonları ve sınav zaman çizelgeleme problemleri üzerinde yirmi sekiz üstbuluşsalı incelemek için birleştirilmiştir. Bu problemler üzerindeki eneysel sonuçlar, grup karar verme hareket kabul stratejilerinin, üstbuluşsalların başarımını önemli ölçüde geliştirebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
A hyperheuristic is a heuristic that performs a search over a set of low-level heuristics for solving difficult problems. A perturbative hyperheuristic consists of two successive stages. In the first stage, the most appropriate perturbative low-level heuristic is selected and applied to a candidate solution, then, a decision is made whether to accept or reject the new solution. In this study, seven heuristic selection mechanisms are combined with four group decision making strategies for move acceptance to investigate twenty-eight hyperheuristics over well-known benchmark function optimization and examination timetabling problems. Experimental results on these problems show that the group decision making move acceptance strategies might improve the performance of hyperheuristics significantly.