Development of a system to diagnose paroxysmal atrial fibrillation patients from arrhythmia free ECG records
Aritmisiz EKG kayıtlarından paroksismal atriyal fibrilasyon hastalarını teşhiş edici sistem geliştirilmesi
- Tez No: 438767
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUNTALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Atriyal fibrilasyon (AF) hastaları elektrokardiyagram (EKG) kayıtlarına dayanarak kolayca belirlenebilir. Ancak paroksismal atriyal fibrilasyon (PAF) durumunda AF atakları rasgeledir ve genellikle hasta bir sağlık kuruluşuna gitmeden kalp ritmi kendiliğinden normal sinus ritmine geri döner. Bu durum PAF atağı sırasında EKG kaydı almayı çok zorlaştırır. Bu yüzden normal sinus ritminde alınan EKG kayıtlarından PAF hastalığını teşhis edici bir metoda ihtiyaç vardır. Bu tezde, normal sinus ritminde alınan EKG kayıtlarından PAF hastalarını teşhis edici bir sistem önerilmiştir. Gerçek klinik durumu simüle etmek için PAF hastalarının EKG kayıtları herhangi bir AF atağından en azından 45 dakika uzakta alınarak sinyalin herhangi bir AF etkisinden bağımsız olması sağlanmıştır. PAF hastaları ve PAF olmayan kişileri ayırmak için zaman düzlemi, frekans düzlemi ve lineer olmayan kalp hızı değişikliği özniteliklerinin bir kombinasyonu önerilmiştir. Otuzüç öznitelik arasından en ayırıcı olan öznitelikler genetik algoritma ile seçilmiştir. Seçilen özniteliklerin ayırma yeteneği özdüzenleyici haritalar ile görselleştirilmiştir. Çok boyutlu öznitelik uzayında iki grubu daha başarılı ayıran sınıflandırıcıyı bulmak amacıyla farklı sıınıflandırıcılar incelenmiştir. Vektör destek makinesi sınıflandırıcı ile sırasıyla %93, %95, %95 duyarlılık, özgüllük ve doğruluk sonuçları elde edilmiştir. Böylelikle önerilen system ile klinik uygulamalarda PAF hastaları atriyal fibrilasyonsuz 5 dakikalık kayıtlarından teşhis edilebilir.
Özet (Çeviri)
Atrial fibrillation (AF) patients could easily be determined based on their electrocardiogram (ECG) records. However, in paroxysmal atrial fibrillation (PAF) case, AF episodes occur randomly and mostly the cardiac rhythm returns to normal sinus rhythm before the subjects reach a health care facility. This makes it very difficult to obtain ECG records during a PAF attack. Therefore, there is a need for a method that could diagnose PAF based on the ECG recordings taken during normal sinus rhythm. In this thesis, a system to diagnose PAF patients from their ECG records taken during normal sinus rhythm was proposed. The ECG records of PAF patients were selected at least 45-minute away from any PAF attack to ensure the signal is independent from any AF effect to simulate real clinical case. A combination of time domain, frequency domain and nonlinear heart rate variability (HRV) features were offered to discriminate PAF patients and non-PAF subjects. The most distinguishing features were selected by genetic algorithm among thirty three features. Discriminative ability of the selected features was visualized with self organizing maps. Different classifiers were examined to find out which one separates two groups better in multidimensional feature space. The best sensitivity, specificity and accuracy values, which were obtained with support vector machine classifier, were found to be 93%, 95% and 95%, respectively, using the selected features. Hereby, the proposed system can be used to detect PAF patients from their 5-minute AF free records in clinical use.