Numerical solutions of initial and boundary value problems for space-fractional diffusion equations
Uzay-kesirli difüzyon denklemleri için başlangıç ve sınır değer problemlerinin nümerik çözümleri
- Tez No: 438769
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELDA DUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kesirli türevlere sahip iki farklı difüzyon denklemi başlangıç ve sınır değer problemi olarak çalışılmıştır. Riesz kesirli türevini içeren ilk difüzyon denklemine kesirli merkezi farklar ile Crank-Nicolson şeması uygulanmıştır. Yoğunlaştırılmış kesirli türev içeren ikinci difüzyon denklemine Galerkin sonlu elemanlar yöntemi ile Crank-Nicolson şeması uygulanmıştır. İki denklem için teorik ve sayısal çalışmalar verilmiştir. Her iki denklem için, konum ve zaman değişkenlerinde ikinci mertebeden doğruluk elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Two different initial and boundary value problems for diffusion equations with fractional derivatives are studied. Crank-Nicolson scheme with fractional centered differences applied for the first diffusion equation including the Riesz fractional derivative. Crank-Nicolson scheme with Galerkin finite element method implemented for the second diffusion equation including tempered fractional derivative. Theoretical and numerical studies for both equations are given. Second order accuracy is obtained in time and space variables for both equations.