Electronic states in few-electron quantum dots: Configuration interaction method
Birkaç elektronlu kuantum noktalarda elektronik durumlar: Şekillenimli etkileşim yöntemi
- Tez No: 438773
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SÖKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezde, birkaç elektronlu kuantum noktaların en düşük öz durumlarını elde etmek için oluşturulan yüksek derecede verimli tam Şekillenimli Etkileşim (CI) kodu sunulmuştur. Geliştirilen CI kodu hapsetme potansiyelinin şeklinden ve dış alanlardan ve dolayısıyla seçilen tek-parçacık durumlar kümesinden bağımsızdır. Ayrıca Fock uzayındaki tüm olası Slater determinantları göz önüne alan kod, geniş bir elektron-elektron etkileşim şiddeti aralığına uygulanabilmektedir. Doğruluğunun ve esnekliğinin gösterebilmek için kod, farklı dış potansiyellere sahip üç-elektronlu kuantum nokta sistemine (kuantum-nokta lityum) uygulanmıştır. Dış bir safsızlık varlığındaki kuantum-nokta lityumun elektronik özellikleri \linebreak incelenmiştir. Safsızlığın tipinin ve konumunun sisteminin taban-durum spin geçişini ve yük yoğunluğu dağılımını kuvvetli bir şekilde etkilediği gösterilmiştir. Ayrıca, üçgen, kare ve altıgen gibi çeşitli geometrilere sahip üç-elektronlu poligonal kuantum noktalar çalışılmıştır. Zayıf korelasyonlu Fermi sıvısı rejiminden yüksek korelasyonlu Wigner molekülü yapısına geçişin sistemin geometrisine oldukça hassas olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a highly efficient full Configuration Interaction (CI) code generated to obtain lowest-eigenstates of few-electron quantum dots is presented. The developed CI code is independent from the form of the confinement potential and the external fields and, thus, from the set of chosen single-particle states. Furthermore, taking into account all possible Slater determinants in the Fock-space, the code is applicable to a broad range of electron-electron interaction strengths. In order to demonstrate the accuracy and flexibility of the code, it is applied to three-electron quantum dot system (quantum-dot lithium) with various external potentials. The electronic properties of quantum-dot lithium in the presence of an external impurity are investigated. It is shown that the type and position of the impurity strongly influence the ground-state spin transition and charge density distribution of the system. Besides, three-electron polygonal quantum dots having several geometries such as triangular, square and hexagonal are studied. Transition from a weakly correlated Fermi liquid regime to a strongly correlated Wigner molecule structure is found to be particularly sensitive to the geometry of the system.