Investigation of design parameters effects of an active suction cooling system on outer surface temperature oven glass at a pyrolytic oven
Pirolitik bir fırında aktif çekişli soğutma sistem tasarımının fırın dış cam sıcaklığına etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 438792
  2. Yazar: BERRİN EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK KUMLUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı; evlerde yaygın olarak kullanılan pirolitik fırınlardaki aktif çekiş sisteminin kapı dış cam yüzey sıcaklığına olan etkisinin incelenmesidir. Pirolitik fırınlar fırın kapısı, çapraz akışlı fan, aktif çekişli soğuma ünitesi gibi karmaşık elemanlar içermektedir, bu elemanlar ve etkileşimleri detaylı olarak incelenmelidir. Bu çalışmada fırın kapısı, çapraz akışlı fan ve aktif çekişli soğutma sistemi üç boyutlu olarak birlikte modellenmiş olup hesaplamalı akışkanlar dinamiği ve ısı transferi (HADIT) kullanılarak modellenmiş, hava akış yapısı ve fırın kapısı dış camı üzerindeki sıcaklık dağılımı incelenmiştir. Sayısal sonuçlar deneysel çalışmalardan elde edilen sonuçlarla karşılaştırılarak doğrulanmıştır. Parametrik çalışma olarak çapraz akışlı fan devrinin kapı dış yüzey sıcaklığına olan etkisi incelenmiştir. Bu çalışma sonucunda fan devrinin kapı dış sıcaklığı üzerinde önemli bir rol oynadığı görülmüştür. Bu çalışmanın başarısı ev tipi pirolitik fırınların ısı ve akış transferi karakteristiklerini inceleyecek bir yöntem geliştirilmesidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate effects of an active suction cooling (ASC) system on outer surface temperature of oven glass at a pyrolytic oven which are used commonly at households. Pyrolytic ovens include complicated components, such as the oven door and cross-flow fan (CFF), ASC unit and their complex interaction needs to be investigated in detail. In this study, oven door, CFF and ASC unit were modeled together as a three dimensional using computational fluid dynamics and heat transfer (CFDHT) method, fluid flow and temperature distribution of oven doors' outer surface was investigated. The numerical results were validated by comparing with the results obtained from experimental study. The simulation model was predicted this temperature distribution for the parameter' value, namely the rotational speed of CFF. The calculated computational results show that the CFF speed plays an important role in outer surface temperature of oven glass at a pyrolytic oven. The success of this study is to develop an investigation method of heat transfer and fluid flow characteristics for pyrolytic ovens.