Soyut formlarla iç mekan yanılsaması
- Tez No: 43880
 - Danışmanlar: FERHAN GÖZGÜÇELİK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Günlük yaşantıda karşılaştığımız mekanlar ve nesneleri sadece işlevleri ve bu işlevleri çağrıştıran isimleri ile tanıyoruz, örneğin Oda, salon, koltuk, merdiven, çerçeve, masa gibi. Oysaki bu eşya ve mimari öğeler birer biçimdirler, değişik bakış açılarına, algılama tarzlarına göre farklı görünümler alabilecek biçimlerdir. Tual yüzeyine aktarmış olduğum görüntüler gündelik yaşantıların geçirildiği mekanların değişik algılanışlarıdır. Bir mekan ya da içerisindeki nesneleri görülebilecek en fazla sayıda değişik seçeneklerde göstermeye çalışıyorum. Yapıtların ön çalışmalarım kolaj tekniği ile sonuç aşamalarını ise tual üzerine yağlı boya malzemesi ile oluşturdum.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The places and the objects around us identified by their functions and names that associate them with these functions. For instance, armchair, table, frame, and ladder. However, these objects and architectural elements only represents forms which can have different appearances depending on the point of view and the manner of perceivement. The images in the works that form this thesis aim to view the places and the objects inside these places in all their different appearances as much as they can be. The works are prepared with“Kolaj”at the first step and with the method of oil paint on canvas at the last step. Modern human life usually is broken from outside world and passes between interior places. These places are visually measured between the objects. People sense these places that spends most of their life by hearing, feeling and visualizing. Interior places can be conceived by sensorial and mental ways. Sensorial way can be used at the very first meeting of man and place. The existence reason of visual places is to continue the daily life and major needs of life. For example, eating, sleeping, working, medical help and education. Men's position in the place also effects conceiving the interior place. We can realize that after trying to see the same place in a different view. By help of seeing places in a different view, a man will be educated to create new places and everlasting probabilities. This simple test helps a man to have an idea about mentally perceiving procedure and results. And it also helps people to understand an abstract picture, and find out the answer if what this is on their own. This is the reflection of invisible things at the end of the mentally perceiving procedure in daily life. Finding out any other alternatives to see the place we live is adifferent way of creative thinking. If we could judge the place and the IIobject in a mentally way, we would be able to see things in much different way. And we will find out other alternative places, different cooking objects Places and the objects are human made. Those human made materials are changed since the day they were made. From the beginning of the history these materials are growing up with the culture, politics, religious and industrial ways which causes unlimited subjects. My target is not to repeat the objects and the areas as they seem, however to show it in different ways by reinterpreting. The main problem is to clear out the difference between looking and seeing. In order to really see it, we have to break our habits. My target is to bring out the different characteristics of the objects that could be seen not by naked eye but with a looking eye. I want to show the changes on the debt of the places with different light effects and different looking angles that is not felt in the real life. I want the spectators to reinterpret every color, shape and line. The 20th century art is teaching us new ways of thinking. That feels the responsibilities to society, gets the power from societies and that is constructive. The industry is opening the doors to this thinking. No matter from what occupation we are, we have to think this way if we don't want to be old fashioned. m