Seramik heykelde yuvarlak formlar
  1. Tez No: 63190
  2. Yazar: OYA İSLİMYELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK UZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET 20nci yüzyıl insanının değişimi ile birlikte sanat anlayışı da değişmiş, nesnenin dış gerçeği yanında aynı zamanda iç gerçeği açıklayacak öznel sanatsal biçimle birlikte yeni bir senteze gidilmiştir. Duygusal içerikten kısmen uzaklaşarak kendi üslubunu ve biçim anlayışını eserlerinde odaklaştıran çağdaş sanatçı; kendi alanındaki biçim ve plastik sorunları kişisel çözümlemelerle sonuca götürmüştür. Seramik sanatında biçim sanatçının kendi kültürünün etkisi, evrensel aktarmaları ile kişisel çözümlemelerini sentezler. Uygulamalarımız biçim olarak organik olmaları dışında soyut biçimlemelerin dinamik organizmalarını imgeler. Evrensel içerikleri belirli bir kültürle insanı bağlar. Bu kültür bizim kültürümüzdür. İlkel kültürlerin izlerini taşıyan Anadolu'da figüratif ve nesnenin gerçek görüntüsünden sonra sanatta oluşan geometrik biçimin yeniden keşfedilmesi ve yorumlanması uygulamalarımızda kısmen verilmeye çalışıldı. Somut doğal nesneleri algıladığımız formlarda yeni biçimsel denemeler uygulanarak yansıtıldı. Plastik unsurların yoğun olarak kullanıldığı biçimlemeler geometrik biçim olan“dairesel form”tasarımları bazen yan yana, bazen de ayrı ayrı kaidelerde oluşturuldu.Uluslararası standarda en çok yaklaşan bazen de o düzeyde etkinlik alanı gösteren sanat dallarından biri de, Türk seramik sanatı olmuştur. Seramik heykel malzemesi ile yapılan ürünler bu düşüncemizin bir göstergesidir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Understanding of fine arts has changed with the changing of human being of twentieth century. A new synthesis has been reached to explain the inner reality as well as the outer reality fo any object. The contemporary artist who focus his form concept and his own craftsman on his products has taken his form and plastics matters to the end with private analysises. In ceramics art, form synthesis artist's private analysises with the efficient of his own culture. From the point of form, our applications symbolize dynamic organisms of abstract formations. They seize the human being with a culture having some universal concepts. This is our culture. Some naturel objects have been reflected by applying new formal experiments in forms that we perceive. Turkish ceramics art is one of the branches of fine arts that comes to the internetional standards. Our products that we have made by using ceramics materials are a sign of this thinking.