Nötrino-elektron saçılım kanalından ekstra Z-prime ayar bozon araştırmaları
Extra Z-prime gauge boson research via neutrino-electron scattering channel
  1. Tez No: 438812
  2. Yazar: AYŞEGÜL ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Nötrino deneyleri elektro-zayıf etkileşimi gözlemlemek ve Standart Model'i test etmek için en uygun düzeneklerden biridir. Nötrino etkileşimlerinin deneysel olarak iyi bir hassasiyetle gözlemlenebilmesi için arka alan sinyalin çok az olduğu ve çok düşük enerjilerde ölçüm yapabilen ileri teknolojik düzeneklere ihtiyaç vardır. Bu amaçla, Tayvan'da bulunan Kuo Sheng nükleer santralinde kurulmuş olan Nötrino Laboratuarında faaliyet gösteren TEXONO ile bilimsel işbirliği çerçevesinde yürütülen projelere katılarak bazı çalışmalar yürütülmektedir. Elektro-zayıf etkileşimi aracı parçacıkları olan Z ve W ayar bozonlarına ek olarak bazı modellerin ön gördüğü“Ekstra Z-prime Ayar Bozon”araştırmaları düşük enerji bölgelerinde Standart Model Ötesi yeni fizik araştırmaları için kullanılabilir. Bu çalışma kapsamında, antinötrino-elektron saçılım kanalından Z-prime Bozon kütle limitleri için farklı iki detektör; (i) talyum aktif sezyum iyodür sintilasyon kristali, (ii) yüksek saflıkta germanyum detektörü ile alınan verilerin analizleri yapılmıştır. Yüksek enerji bölgelerinde Ekstra Z-prime Ayar Bozon kütlesinin tespiti için araştırmalar devam etmektedir. Bu tez çalışması düşük enerji bölgelerinde olup, antinötrino-elektron saçılım kanalından yapılan ilk deneysel çalışma olması açısından özgün bir değere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Neutrino experiments are one of the most appropriate mechanisms to observe the electro-weak interactions and to test the Standard Model. Advanced systems being capable of making measurements at low energy-low background are necessary to observe neutrino interactions in a good experimental precision. For this purpose, some projects are performed together with TEXONO at the neutrino laboratory established in Kuo Sheng nuclear power plant in Taiwan.“Extra Z-prime Gauge Boson”research at low energy can be used for the new physics beyond the Standard Model research which is foreseen by some models in addition to mediators particles of Electro-Weak Interaction Z and W gauge bosons. In this study, from antineutrino-electron scattering channel the analysis of the data taken with two different detectors; (i) thallium activated cesium iodide, (ii) high purity germanium, is performed for Z-prime Boson mass limits. The researches on determining mass of Extra Z-prime Gauge Boson are still continuing at high energy region. This thesis study is distinctive since it is the first experimental study of the antineutrino-electron scattering channel at low energy region.