Investigation of heat transfer and flow characteristics of household appliances
Beyaz eşyalarda ısı transferi ve akış karakteristiklerinin incelenmesi
- Tez No: 832140
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK KUMLUTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez çalışması, santrifüj fan, ısıtıcı ve yoğuşma ünitesinden oluşan ev tipi bir kurutma özellikli çamaşır makinesi sistem bileşenlerinin sayısal ve deneysel sonuçlarını ortaya koymaktadır. Mevcut literatür çalışmalarından farklı olarak, sistem elemanları tüm kurutma sisteminin bir parçası olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, birçok ev tipi ve endüstriyel sistemde sıkça karşımıza çıkan nem alma veya kurutma sürecini Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) yöntemi ile incelemektir. Su soğutmalı, doğrudan temaslı bir yoğuşma ünitesinde zorlanmış taşınım ile şartlandırılmış nemli havanın nem alma döngüsünün sayısal olarak modellenebilirliği için analiz yapılacaktır. Bu tez çalışması kapsamında, yıkayıcı- kurutucu makinenin nem alma işlemine katılan tüm sistem bileşenleri sayısal olarak modellenecektir. HAD analizinin sonuçları Parçacık Görüntülemeli Hız Ölçüm (PGHÖ) deney yönteminden elde edilen verilerle doğrulanacaktır. Deneysel doğrulamadan sonra, fan akışı, ısıtıcı kanalı, yoğuşma birimi ve çamaşır koşulları gibi farklı kurutma sistemi parametrelerinin, çamaşır kurutma makinesinin tasarımındaki etkileri sayısal olarak incelenecektir. Sayısal ve deneysel sonuçlar, HAD bazlı analizin etkili bir çözüm prosedürü olarak tanınabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study reveals the numerical and experimental results of household-type washer & dryer machine system components which consist of a centrifugal fan, a heater, and a condensation unit inside. Distinctly from the current literature studies, system elements are evaluated as a part of the entire drying system. This study aims to investigate the drying process frequently encountered in many domestic and industrial systems using the merits of Computational Fluid Dynamics (CFD) method. Theoretical analysis will be carried out for the numerical model ability of the dehumidification process of humid air conditioned by forced convection in a water-cooled direct contact condensation unit. Within the scope of this thesis study, all system components involved in the dehumidification process of a washer & dryer machine will be modelled numerically. The results of the CFD analysis will be validated against the compiled data obtained from Particle Image Velocimetry (PIV) experimental method. After experimental verification, the variational influences of different operational drying system parameters, such as fan flow rate, heater channel design, condensation unit efficiency, and laundry conditions in the design of the washer-dryer machine, will be numerically examined. The numerical and experimental results showed that CFD-based analysis could be recognized as a practical solution procedure.