Population proportion estimator in modified ranked set sampling methods
Modifiye sıralı küme örneklemesi yöntemlerinde kitle oranı kestiricisi
  1. Tez No: 524856
  2. Yazar: AYLİN GÖÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sıralı Küme Örneklemesi (SKÖ) son yıllarda oldukça tercih edilen bir örnekleme yöntemidir. SKÖ, örneklem birimlerinin kolaylıkla sıralanabileceği, ancak örneklem gözlemlerinin kesin ölçümlerinin zaman alıcı, zor ve maliyetli olduğu durumda kullanılır. SKÖ yönteminin çok yaygın olarak kullanılan Basit Rasgele Örnekleme (BRÖ) yöntemi göre etkinliği kanıtlanmıştır. SKÖ yöntemine göre ilgilenilen kitleden seçilen birimlerin sıralamasında yapılan hataların azaltılması amacı ile ortalama kestiricisi için birçok modifiye edilmiş SKÖ yöntemi geliştirilmiştir. Modifiye SKÖ yöntemlerinde ortalama kestiricisi ile ilgili birçok çalışma mevcutken, kitle oranı için yapılan çalışmalar çok daha azdır. Ayrıca literatürde, oran kestiricisi ve oranın varyans kestiricisi için sadece modifiye SKÖ yöntemlerinden eşleştirilmiş sıralı küme örneklemesi yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada, uç sıralı küme örneklemesi, medyan sıralı küme örneklemesi, yüzde sıralı küme örneklemesi ve L sıralı küme örneklemesi gibi modifiye edilmiş SKÖ yöntemlerinde, oran kestiricileri ve oran için varyans kestiricileri elde edilmiştir. Kestiricilerin etkinliklerinin farklı korelasyon katsayısı, set ve döngü boyutları için yanlılık, ortalama hata kareler ve göreli etkinliğe göre karşılaştırılması için bir Monte Carlo simülasyon çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ranked set sampling (RSS) is becoming an alternative sampling method in recent years. RSS method is used where sample units can be easily ranked, but where the exact measurement of sample units is time consuming, difficult or expensive. It is proved that the sample mean of RSS is always more efficient than the sample mean of SRS of the same sample size. Modified ranked set sampling methods have been developed for mean estimator to reduce the ranking errors of the units selected from the target population in RSS method. There are many studies for mean estimators based on modified RSS methods, but few contributions for proportion estimators to RSS research. In the literature, to estimate the population proportion and the variance of the proportion estimator were used only PRSS from the modified ranked set sampling methods. In this thesis, the proportion estimators and associated variance estimators are obtained for binary variable with a concomitant variable based on modified ranked set sampling methods which are Extreme Ranked Set Sampling (ERSS), Median Ranked Sampling (MRSS), Percentile Ranked Set Sampling (Per-RSS) and L Ranked Set Sampling (LRSS) methods. The Monte Carlo simulation study is performed to compare the performance of estimators based on bias, mean squared error and relative efficiency for different levels of correlation coefficient, set and cycle size under Normal and Log-Normal distributions.