Buca Levanten konutlarında kültürel değerlerin sürekliliği
The continuity of the cultural values of the Levantine houses of Buca
  1. Tez No: 438851
  2. Yazar: MERT ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜMEYRA BİROL AKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
18. yüzyılın sonlarından itibaren anıtların ve sitlerin korunması ve yaşatılmasını konu edinen koruma anlayışı süreç içerisinde gelişen tartışmalar, üretilen belge ve bildirgelerle günümüz çerçevesine ulaşmıştır. Önceleri fiziksel nitelik ve tarihsellik üzerine odaklanan koruma olgusu, 20. yüzyılın son çeyreğinden itibaren kültürel miras ve kültürel değer kavramlarını önemle ele almıştır. Bu doğrultuda anıtlar, sivil mimari örnekleri ve sit alanları, fiziksel niteliklerinin ötesinde oluşumlarında etkili olan gelenek, anı, sembolizm, etkisel ve algısal nitelikleri ile birlikte koruma altına alınmıştır. Kültürel miras kavramının günümüzdeki kapsamına ulaşması ile birlikte tarihi yapıların sahip oldukları kültürel değerler de koruma alanında önemli bir yer edinmiştir. Bu amaçla yapılan çalışmada kültürel mirasın önemli bileşenleri olan kültür-mekân ilişkilerinin sorgusu, bu hedefle kullanıcının-toplumsal yapının kültürel değerlerin oluşumu ve sürekliliğine etkisi ve bu çerçevede kullanıcının-toplumun kültürel yapısının-kültürel değerlerin korumaya etkisinin sorgusu ve günümüzdeki korunmuşluk durumuna olan etkisi irdelenmiştir. Çalışma kapsamında, kültürel değerler ve bu değerlerin sürekliliğinin sorgusu Buca kentsel sit alanında yer alan ve günümüzde de konut işlevine sahip olan Levanten konutları üzerinden yapılmıştır. Yapılan çalışmada çalışılan alanının ve incelenen yapıların süreç içerisindeki fiziksel değişimleri, sahip oldukları kültürel değerlerin süreklilikleri ve kullanıcılarının bu değişimlere etkisi irdelenmiştir. Tarihi yapı, kullanıcı, toplumsal ve kültürel yapı, zaman, kültürel değer üzerine gerçekleştirilen tespit ve irdelemeler, kültür-mekân ilişkileri çerçevesinde aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Starting in the late 18 th century, the issue of protection of monuments and sites reached today's context due to the process developing discussions, produced the document and this decleration. Intially focused on the protection cases in terms of physical quality and historicity since last quarter of the 20th century it was seriously considering the concept of cultural heritage and cultural values. In this regards monuments, civil architecture and historic sites beyond the physical properties that are effective in the formation of tradition, memories, symbolism, affect,ve in the formation of tradition, memories, symbolism, affective and perceptual qualities are protected. With the link to the scope of the concept of cultural heritage today the cultural value of histioric buildings are also an importance place in the conservation area. In a study conducted fort his purpose, query of the important components of the cultural heritage of culture-space relations, user-social structure-query of the impact protection of cultural values and preservation of the effects of the current situation was discussed. This study includes cultural values and query the continuity of these values was examined by Levantine houses which are located Buca urban conservation area and having housing function nowadays. In this thesis, physical changes in process of studying area and analyzed structure, the continuity of cultural values they have and the effect of this change by users were evaluated. The historing building, user, social and cultural structure, time, determinations and considerations carried out on cultural values has expressed within the framework of culture-space relations.