İzmir Levanten yapıları mimari unsurlarının minyatürlerle belgelenmesi
Documentation of architectural components of İzmir Levantine buildings with miniatures
- Tez No: 744001
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Minyatür eserler geçmiş hakkında fikir edinebilmemizi sağlayabilen görsel kaynaklar olarak kullanılabilmektedir. Geçmiş dönemlerde bazı el yazma kitaplara nakşedilen minyatür eserler ilgili konu içeriği hakkında görsel bir ifade sunabilmektedirler. Minyatürler, içinde bulunduğumuz yüzyılda, geçmişe yönelik bir araştırmaya gidilmek istendiğinde bize bu konuda belli noktalara kadar rehberlik edebilmektedirler. Araştırma tezimizin ana iskeleti bu yaklaşım üzerinden şekillenmiştir. İzmir kültürü içinde bir dönem var olan, kimisi günümüze kadar gelmiş olan Levanten topluluğu, toplum üzerinde sosyal olarak bir etki bıraktığı gibi mimari yapılarıyla da kent kimliği üzerinden de aynı etkiye sahip olmuşlardır. Büyük çoğunluğu günümüze kadar gelen mimari yapılar arasında hala aktif olarak kullanılan yapılar da mevcuttur. Yapıların işlevi, kullanım şekli değişse bile hala yaşayan kültürün bir parçası olamaya devam etmektedirler. Levanten topluluğu Buca, Bornova, Karşıyaka gibi İzmir'in farklı noktalarında konumlanmışlardır. Geniş bir dağılım ve çok fazla sayıda mimari yapı olduğundan çalışmamız için Bornova yerleşimi ele alınmıştır. Bornova özelinde 4 adet Levanten yapısı ele alınmak suretiyle konu daha dar bir araştırma ve uygulama ile sınırlandırılmıştır. Tasarımın ana yaklaşımı yapılar için minyatür sanatı ile belgeleme yöntemine gidilerek ele alınması düşünülmüştür. Bu bağlamda uygulaması yapılmış olan mimari yapılar tek murakka kullanılarak bütünde bir dille ifade edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Miniature works can be used as visual sources that help us gain insights about history. Miniature works which were designed for some manuscripts in previous periods are able to present a visual statement about the relevant topic. Miniatures, within the centure we are in now, may guide us to certain extents when we need to carry out a retrospective research. The main framework of the research thesis is formed on this approach. The Levanters who existed for a period in İzmir culture, some of whom still continue their existence today left an influence socially on the society. Moreover, they have had the same influence with the architectures through their town identity. Among most of the extant architectures , there are some available ones that are still used actively. The architectures continue to be a be a part of the vital culture although their functions and usage have changed. The Levanters are situated in different parts of İzmir such as Buca, Bornova, Karşıyaka. As there is a large dispersion and lots of architectures, this study is dealt with settelements in Bornova district. It is limited with a narrower research and application by taking up seven Levanter architectures specific to Bornova. The main approach of our design is thought to be handled with the miniature craft for architectures and documentation methods. In this context, designs are fulfilled by using one murakka (paper) for each application of the architectures that is carried out.