Design and construction of mimic and speech operated TV control system for disabled person
Engelliler için ses ve mimik kumandalı TV kontrol sistemi tasarımı ve gerçeklemesi
  1. Tez No: 438864
  2. Yazar: HAKAN ALTINKİLİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY TOHUMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Son yıllarda fiziksel engelli insanlarla ilgili sorunlar giderek daha da önem kazanmaktadır. Bu insanlar kısıtlı hareket yetenekleri nedeniyle eve bağlı bir yaşam geçirmektedirler. Ev ortamında fiziksel engelli insanların hayatlarını kolaylaştıracak projeler üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Bunların başında eve ve yatağa bağlı olan insanların dünyaya açılan penceresi olan televizyonun kontrolü gelmektedir. Ellerini kullanamayacak derecede engelli olan veya yatağa bağlı olan insanlar gün içerisindeki vaktinin çoğunu karşısında geçirdiği televizyonu kendi başına kontrol edemezler. Bu engelli insanların televizyon izlerken bile bir bakıcıya ihtiyaç duymalarına neden olmaktadır. Örneğin, İngiltere'de 16 yaş üzerindeki yetişkinlerin %4'ünün ellerini kullanamayan bireyler olduğunu düşünülürse ellerini kullanamayan insanların TV kumandasını kendi başlarına kullanabilmeleri önem kazanmaktadır. Bu tez çalışmasında, ellerini kullanamayan bireyler için kısa ses komutlarını veya aşağı-yukarı ve sağa-sola baş hareketlerini algılayan bir TV kumandası geliştirilmeye odaklanılmıştır. Bu TV kumandası sesli komutları bir ses tanıma ünitesi ile algılarken, hareket komutlarını da bir gözlük üzerine yerleştirilen ivmeölçer ile algılamaktadır. Verilen ses ve hareket komutları bir kızılötesi verici ile televizyona aktarılmaktadır. Bu çalışmada kızılötesi iletişimi kullanımıyla evlerde bulunan eski veya yeni bütün televizyonlarda kolaylıkla kullanılması amaçlanmıştır. Ayrıca bu sistem kullanışlı olduğu kadar düşük maliyetlidir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the problems about physically disabled people have become important day by day. These people live their lives at home most of the time due to their limited movement abilities. There are some research which can make physically disabled people's lives easier in home environment. Foremost among these, is the controlling television which is the window to the world for people who are disabled and confined to bed. The people who are highly disabled to use their hands or confined to bed spend most of their times in front of television that they cannot control it by themselves. It causes that they need a care asistant even while watching TV. To illustrate, if it was considered that 4 percent of adults who are aged 16 and over is hand disabled people in Great Britain, it has become crucial that hand disabled people can use remote control device independently. In this thesis, it has focused on developing a remote control that can perceive short voice commands or up-down and rigth-left head movements for hand disabled people. While the developed remote control perceives voice commands by a voice recognition module, movement commands are recognized by an accelerometer placed on glasses. Issued voice and movement commands are transferred to television by an infrared transmitter. In this study, it is aimed the easier usage of older or newer televisions along with using infrared communication. Moreover, this system is budget-friendly as well as user-friendly.