Doğrudan metanol yakıt pilinin üç boyutlu matematiksel modellenmesi
Three dimensional mathematical modeling of a direct methanol fuel cell
- Tez No: 438868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ÖZGÜR ÇOLPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bir üç boyutlu doğrudan metanollü yakıt pil modeli farklı çalışma koşulları altında doğrudan metanollü yakıt pilinin performans özelliklerini bulmak için geliştirilmiştir. Modelleme ve simülasyon yapılabilen ticari COMSOL Multiphysics yazılımı yakıt pilindeki transport olgularını açıklayan denklem çiftleriyle kullanılmıştır. Bu denklemler yük dengesi (proton ve elektron), süreklilik, momentum, kimyasal türlerin korunumu (metanol, su ve oksijen) ve diğer yardımcı denklemler (örneğin Butler-Volmer denklemi) olarak sıralanabilir. Bu model ilk olarak literatürdeki deneysel veriler bulunarak doğrulanmıştır. Ayrıca doğrulanan model membran kalınlığının etkisi, yakıt kanalının girişindeki metanol derişimi, havanın ve yakıtın kanal girişlerindeki hızları gibi birkaç kilit girdi parametresinin etkileri üzerine çalışılırken kullanılmıştır. Parametrik çalışmanın sonucu olarak hem polarizasyon eğrileri ve güç yoğunluğu hem de metanol ve oksijen derişimlerinin dağılımları bu parametrelere bağlı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study , a three dimensional direct methanol fuel cell was developed to find out its performance specifications under various environmental conditions. A commercial software Comsol Multiphysics , which is able to both model and simulate was used with the equations which describe the transport phenomena in the fuel cell. These equations are charge balance (proton and electron), continuity, momentum, conservation of chemical species and the other auxiliary equations( e.g. Butler–Volmer equation). The model was firstly verified by finding experimental data in the literature. Also verified model was used while studying on the effect of the main input parameters such as the effect of the membrane thickness, concentration of methanol at the fuel channel inlet, velocity of air and fuel at the channel inlet. As a result of the parametric study, polarization curves and power density, oxygen and methanol density were obtained. And they were evaluated based on the parameters.