Çeşitli Bacillus thurigensis şuşlarına ait spor kristal karışımlarının un güvesi Ephestia kuehniella'nın farklı yaşlardaki larvaları üzerine etkilerinin incelenmesi
Effects of spore crystal mixtures of different Bacillus thuringiensis strains on different stages of the Ephestia kuehniella larvae
- Tez No: 438897
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN AYVAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada Bacillus thuringiensis suşlarından elde edilen spor-kristal karışımları sıvı ve katı toksin şeklinde E. kuehniella'nın değişik yaşlardaki larvaları üzerine uygulanmıştır. Uygulama sonucunda larvaların ölüm oranı, gelişme süreleri, ağırlık değişimleri ve larvadan gelişen erginlerin ömür uzunlukları araştırılmıştır. Btk'ye ait spor kristal karışımının değişik dozları toz halinde uygulandığında 3 gün sonra 3 ve 4 haftalık larvaların larva ağırlığında önemli bir değişim olmamış; fakat Bt SY49.1 ve ticari Btk'nin farklı dozları 3 ve 4 haftalık larvalara uygulandıklarında 3 haftalık larvalarda ağırlıkta azalma gözlenmişken 4 haftalık larvalarda ağırlığın değişmediği belirlenmiştir. Ticari Btk spor kristal karışımının 10 gün süre ile bekletilmesi toksin etkinliğini değiştirmemiştir. Ticari Btk spor kristal karışımının değişik dozları E. kuehniella'nın 3 ve 4 haftalık larvalarına uygulandığında 3 haftalık larvaların larva gelişim süresi uzamış fakat 4 haftalık larvaların gelişiminde önemli bir değişim olmamıştır. Benzer şekilde Bt SY49.1 suşunun değişik dozları 3 haftalık larvalara uygulandığında larva gelişim süresi uzamış fakat 4 haftalık larvaların fazla etkilenmediği gözlenmiştir. Sıvı toksin uygulamasında Bt SY49.1 spor kristal karışımlarının E. kuehniella larvalarının 2, 3 ve 4 haftalık larvalarında 10 gün süreyle ölüm oranını azaltmadığı gözlenmiştir. Fakat 4 haftalık larvaların yumurta verimi azalmıştır. Btk suşunun değişik konsantrasyonları 4 haftalık E. kuehniella larvalarına uygulandığında larvadan gelişen erginlerin ömür uzunluğu değişmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, spore-crystal mixture of Bacillus thuringiensis was applied to the different larval stages of E. kuehniella in the form of liquids and solids. Mortality, weight change, development time and longevity of developing adult were investigated. When the sport crystal mixture of Btk was applied at different doses to the larvae as powder, there has been no significant change in the weight of 3 and 4 weeks of larvae. But with the experimets with Bt SY49.1 weight of the 3 weeks old larveae decreased , but the weight is not chaned in 4 weeks old larve. Efficacy of the commercial Btk did not change for ten days. The developmental period of the 3 weeks old larvae increased with increasing doses of commercial Btk, but the developmental period of the 4 weeks of larvae did not change. The same situation was also evident in the experiments with Bt SY49.1. The liquid form of Bt SY49.1 spor-crystal mixtures were aplied to the 2, 3 and 4 weeks of E. kuehniella larvae mortality rates of the larve did not change during ten days when compared to the control. However fecundity of the 4 weeks old larvae decreased with increasing doses. The liquid form of Btk spore-crystal mixtures was apllied to the 4 weeks of larvae, longevity of the emerged adults did not change.