Hücresel üretim sistemi ve bir sanayi işletmesinde uygulaması
  1. Tez No: 43893
  2. Yazar: ALİ DÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Grup teknolojisinin uygulaması olan Hücresel Üretim Sistemi parti tipi üretim yapan firmaların verimliliğini arttırabilir. Hücresel üretimde benzer parça-makinalar parça/makina hücrelerini oluşturmak amacıyla kümelendirilir.Bu yaklaşımın tasarımındaki ilk ve en önemli adım parça ailelerinin ve makina hücrelerinin etkin bir şekilde oluşturulmasıdır. Bundan sonra iş akışını basitleştirmek amacıyla makina hücrelerine uygun bir yerleşim düzeni yapılmalıdır.Hücresel üretim sisteminin tasarım prosesi stratejik, örgütsel ve işlevsel kapsamda karşılıklı etkileri düşündüğünden oldukça karmaşıktı». Buamaçla, hücresel üretim sisteminde parça/makina hücrelerinin oluşturulması için sezgisel bir kümelendirme yöntemi geliştirilmiş ve bir sanayi işletmesinde uygulaması yapılmıştır. ABSTRACT In the application of group technology cellular manufacturing has been accepted as a means for improving productivity in batch production systems in cellular manufacturing, similar machines are grouped to form the cells and similar components are grouped to form component families.Therefore the initial step in designing a cellular manufacturing system is the identification of part families and formation of machine cells to produce them. A heuristic is proposed for grouping of machines and components in cellular manufacturing. The method adopts the principle strength coefficient using multidimensional scaling.
Özet (Çeviri)