Ahmet Mithat Bahârî Beytur'un hayatı, eserleri ve Mihrâb-ı Aşk adlı eseri
Ahmet Mithat Bahârî Beytur's life, his worksand and his worknamed Mihrâb-i Aşk
- Tez No: 439013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 366
Özet
XX. yüzyıl siyasi, sosyal ve edebi alanda birçok değişimin ve etkileşimin yaşandığı dönemdir. Mithat Bahârî Beytur da bu dönemin önemli Mevlevî şairlerindendir. Mihrâb-ı Aşk, Bahârî'nin şiirlerinin önemli bir kısmının yer aldığı eseridir. Bu çalışmanın amacı, Bahârî'nin hayatını ve eserlerini inceleyip Mihrâb-ı Aşk'taki dinî ve tasavvufî unsurları tespit etmektir. Şairimizin tüm şiirleri mürettep bir divan şekline göre tasnif edilmiş, tahlil yöntemiyle şâirimizin dinî ve tasavvufî görüşü ortaya konulmaya çalışılmıştır.Mihrâb-ı Aşk'ta Allah ve Peygamber aşkı ile Mevlânâ sevgisinin yoğun olarak işlendiği görülmüştür. Şairimiz din ve tasavvufla ilgili tüm görüşlerini İslam dinine uygun olarak ortaya koyar. Ayrıca bulunduğu dönemin önemli olayları ile ilgili görüşleri de şiirlerde yer alır.Sonuç olarak bu tezin amacı XX. yüzyılın önemli mutasavvuf şairlerinden Bahârî'nin edebî ve tasavvufî kişiliği ile eserini edebiyat dünyasına tanıtmaktır.
Özet (Çeviri)
The XX. Century is the period that occurs a lot of change sandinteraction in social, political and literary field. Mithat Bahârî Beytur is also the one of the important Mevlewi poets in this period. Mihrâb-ı Aşk is the work that has a lot of Bahârî's poems. The aim of this work is to review Bahârî's life and Works and to identify the religious and mystical items in Mihrâb-ı Ask. The poet's all poems are ranked as string collected poems style and by using analyzing method, this poet's religious and mystical view is tried to state.In Mihrâb-ı Aşk, it is seen that is worked he love of God and The Prophet with the love of Mevlana. Our poet states his all views about religion and mysticism conformity with İslamic religion. Also, in his poets, there are his views about the important events in his period Inconclusion, the aim of this thesis is top resent Bahârî's Works and his literary and mystical character, one of the XX. century's important mystic poets, to the literary World.