Türkiye'de kadın girişimcilik: Kadınları girişimciliğe yönelten faktörler, karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri
Women entrepreneurship in Turkey: Factors that routes women for entrepreneurship, encountered problems and solution proposals
- Tez No: 439027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET KAHRAMAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de faaliyet gösteren kadın girişimcilerin demografik özelliklerini, girişimci olma nedenlerini, firmalarını kurarken ve işlerini yürütürken karşılaştıkları zorlukları ve kadın girişimcilerin sorunlarına yönelik çözüm önerilerini ortaya koymaktır. Bu kapsamda, girişimcilik ve kadın girişimciliği kavramları çeşitli yönleriyle incelenerek, kadınları girişimci olmaya yönlendiren faktörler, karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri getirilerek, Türkiye'de kadın girişimcilerin tarihsel gelişimi anlatılmıştır. Çalışmada, TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu Üyeleri ile anket ve derinlemesine görüşmeler yapılarak kadın girişimcilerin karşılaştıkları sorunlar belirlenmiş ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri oluşturulmuştur. Araştırma sonucunda ekonomik bağımsızlık ve kendi patronu olma isteği ile kadınların girişimci olmak istediği, firmalarını kurma aşamasında karşılaştıkları en önemli sorunun bürokratik işlemlerin yoğunluğu olduğu, işleri ile ilgili eğitim ve seminerlere katılmalarının kendilerini desteklediği ve işlerini yürütürken karşılaşılan en önemli sorunun borç ve vergi ödemeleri olduğu belirlenmiştir. Çalışmadan elde edilen bilgiler ışığında kadın girişimcilere yönelik vergi ve SGK yükünün azaltılması, bürokratik işlemlerin yeniden düzenlenerek daha kolay hale getirilmesi, devlet ve ilgili kurumlar tarafından danışmanlık hizmeti sağlanması gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to exhibit Turkish Women Entrepreneurs'; main demographic characteristics, basic entrepreneurial motivations, problems which frequently they encounter either establishing a firm or conducting their businesses and surely to put forward recommendations against. Within this context, concepts of entrepreneurship and woman entrepreneurship are examined from various aspects, thereby main motivations that drive them to be an entrepreneur and frequently encountered problems as well as plausible recommendations are stated whilst touching upon historical development of woman entrepreneurship in Turkey. In this study, by conducting a survey and face to face interviews to Turkish Union of Chambers and Commodity Exchanges (TOBB) Women Entrepreneurship Council Members, core deficiencies of Woman Entrepreneurship and possible measures are described respectively. As a result of this research, it is understood that running their own business and having economic independency are prominent motivations for women's entrepreneurial attitude. However, certain factors frequently stated by subject group such as bureaucratic red tape as well as insolvency and tax burden. In light of conclusive information; reduction on burden of social security payments, optimization of red tape and also widening the scale and scope of consultations given by government and relevant institutions are expected by same subject group.