Expectations, experiences, and suggestions of newly-hired EFL instructors: A mixed-methods study at a foundation university in Turkey
İşe yeni başlamış İngilizce okutmanlarının beklentileri, tecrübeleri ve önerileri: Türkiye'deki özel bir üniversitede karma-yöntem çalışması
- Tez No: 439047
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışma işe yeni başlamış ve İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten İngilizce okutmanlarının Türkiye'deki özel bir üniversitede işe başlamadan önce ne gibi beklentilerinin olduğunu; meslek, ilişkiler, lisans düzeyinde aldıkları hizmet öncesi eğitim, şu anki işyerinden aldıkları oryantasyon ve hizmet-içi eğitim konusunda ne tür tecrübeler yaşadıklarını incelemektedir. Ayrıca, Yabancı Diller Bölümü programını geliştirmek ve işe yeni alınmış okutmanların işyerlerindeki uyum sürecini daha kolay geçirmelerini sağlamak amacıyla, okutmanların önerileri araştırılmıştır. Çalışma Türkiye'deki bir özel üniversitede 2014-2015 akademik yılının bahar döneminde yürütülmüştür ve veri toplama aşamasında 56 okutman yer almıştır. Hem nitel hem de nicel araştırma yöntemlerinden faydanılmıştır. Okutmanların çalıştıkları mevcut işyerleri ile alakalı düşüncelerini almak için 51 okutmana uygulanan anketin ardından 10 okutman ile beklentilerini ve önerilerini öğrenmek için görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular okutmanların kurumda iyi ilişkilere sahip olmak, tatmin edici düzeyde maaş almak, mutlu bir ortamda çalışmak ve kendilerini profesyonel anlamda geliştirmek gibi beklentilerinin olduğunu açığa çıkarmıştır. Tecrübeleri konusunda, en zorlayıcı kısımlar koordinatörlerle sosyalleşmek, iş yükü, ve öğrencilerin yazılı kağıtlarını değerlendirmek olarak dile getirilmiştir. Kurumun en yeterli yanının okutmanların öğrencileriyle ve iş arkadaşlarıyla olan ilişkilerinin olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuçlar, aynı zamanda oryantasyon eğitiminin oldukça faydalı bulunduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, hizmet içi eğitimi geliştirmek adına bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated what the newly-hired EFL (English as a Foreign Language) instructors had expected before they started working at a foundation university in Turkey and what kind of experiences in terms of job-related issues, relationships, their pre-service education, and the orientation as well as in-service trainings they had at their current workplace. In addition, the suggestions of the instructors were examined in order to develop the program at the Department of Foreign Languages, and help the newly-hired instructors have a smooth transition while adapting to their new working environments. The study was conducted at a foundation university in Turkey in the spring semester of 2014-2015 academic year and 56 instructors took part in the data collection process. Both quantitative and qualitative research methods were utilized. In addition to a questionnaire which was administered to 51 instructors to get their perceptions on their experiences at their present workplace, 10 interviews were administered afterwards to explore the instructors' expectations and suggestions. The findings of the study revealed that the instructors expected having good relationships with the people at their workplace, earning a decent salary, working in a happy atmosphere, and developing themselves professionally in the institution. In terms of their experiences, the most challenging thing was reported to be socializing with their coordinators, the load of the program, and assessing students' written assignments. The most sufficient part of the institution was found to be the instructors' relationships with their students and colleagues. The study also indicated that the orientation program was quite sufficient; however, some suggestions were put forward to develop the in-service education programme.