Evolution of new corporate reporting trends in the World and in Turkey over time: Current review and a study on the airline industry
Yeni raporlama trendlerinin Dünya ve Türkiye'deki gelişimi: Literatür taraması ve havacılık sektörü özelinde bir çalışma
  1. Tez No: 439048
  2. Yazar: CANSU DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SİNAN GÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Günümüzde küreselleşme, teknolojik gelişmeler, artan dünya nüfusu ve tüketim ile birlikte“sürdürülebilirlik”konusuna verilen önem giderek artmış, işletmelerin bu konuda yaptığı yatırımlar ve gösterdikleri performanslar paydaşları, yatırımcılar ve kredi verenler tarafından önemli bir yatırım kıstası olarak değerlendirilmeye başlamıştır. Şirketlere sermaye sağlayanların bilgi talepleri şirketlerin mali raporlama yanı sıra farklı raporlama eğilimlerinin doğmasına ve giderek gelişmesine sebep olmuştur. Bu tezde en çok kabul edilen üç farklı alternatif raporlama trendi detaylı olarak açıklanmış ve bunların Dünya ve Türkiye'deki gelişimlerini resmetmek amacıyla da dünya havacılık sektörü özelinde Küresel Raporlama Girişimi yaklaşımı açısından analiz yapılmıştır. Türkiye havacılık sektöründeki tek rapor olma özelliğini taşıyan Türk Hava Yolları Sürdürülebilirlik Raporlaması da bu kapsamda incelenmiş ve THY paydaşlarının sağlıklı yatırım kararları vermelerini sağlamak amacıyla THY raporlarının geliştirilmesi için öneriler yapılmıştır. Ayrıca, üç farklı raporlama seçeneklerinin değerlendirilmesi sonucunda, şirketlerin maliyet-fayda açısından raporlama seçeneklerinin tek bir raporlamaya dönüştürülmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, with globalization, technological advances, increasing world population and consumption, the term“sustainability”has gained importance, and the enterprises' investments in sustainability and their level of performance have begun to be considered as an important investment criteria by capital providers. The information demand of the users that provide capital to the businesses has led to the emergence and gradual growth of different corporate reporting trends in addition to financial reporting. In this thesis, the most widely-accepted three different alternative corporate reporting trends are explained in detail, and in order to illustrate the development of them in the world and in Turkey, an analysis was carried out in the global airline industry in terms of Global Reporting Initiative (GRI). Moreover, Turkish Airlines Sustainability Reporting, the only report in the aviation sector in Turkey, is also examined in this context, and in order to ensure that the shareholders of Turkish Airlines make healthy investment decisions, recommendations are made for the improvement of Turkish Airlines report. In addition, as a result of the evaluation of the three different reporting options, it was concluded that all corporate reports of the companies should be converged into a single report taking cost-benefit into account.