National and international cybersecurity strategies of the United States: A securitization attempt
Amerika Birleşik Devletleri'nin ulusal ve uluslararası siber güvenlik stratejileri: Güvenlikleştirme hareketi
- Tez No: 439049
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA ÜNLÜ BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu tezin amacı, siber güveliğin nasıl bir Amerikan ulusal güvenlik meselesi olarak ele alındığını incelemektir. Bu çalışma, ele aldığı dönem itibariyle, Clinton döneminde başlayan sürecin başarılı bir güvenlikleştirme hareketi olup olmadığı sorusunu cevaplamaya çalışır. Bu amaç doğrultusunda, öncelikle siber alana ait kavramlar siber alanın bilgi çağında yükselişi kapsamında incelenir. Daha sonra, siber pesimistler ve siber kuşkucular arasındaki güvenlik kavramları temelinde devam eden ana tartışmalara değinilir. Ardından bu kavramlar ışığında, üç Amerikan başkanı yönetimindeki –Clinton, Bush ve Obama- ulusal ve uluslararası siber güvenlik stratejilerine odaklanılarak tezin araştırma sorusuna cevap aranır. Ulusal düzlemde siber alanın güvenlikleştirilmesi ve politika geliştirme süreci ana bürokratik organlar dahilinde incelenir. Uluslararası düzlemde ikili ve çoklu siber güvenlik stratejilerinin gelişimi incelenir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore how cybersecurity has become a national security issue for the United States. It will analyze the issue by trying to answer the question of whether this process, which started with the Clinton Administration, is a successful 'securitization.' In this line, this thesis, firstly, tries to conceptualize the cyberspace as a new domain for international politics through examining its rise in the information age. Then, it emphasizes the major debates between cyber-pessimists and cyber-skeptics concerning the effects of cyberspace on major security concepts such as warfare, power, attack, offense-defense balance and security dilemma. In the light of this conceptualization, the thesis will try to answer the research question through concentrating on both internal and international cybersecurity strategies of the last three presidents, namely of Bill Clinton, George W. Bush and Barack Obama. At the domestic level, it analyzes securitization of the issue and the policymaking process which involves the main bureaucratic agencies of the US. At international level, it examines evolution of the bilateral and multilateral cybersecurity strategies.