The Concept of monetary union and the european monetary system
  1. Tez No: 5618
  2. Yazar: NEJAT MAKARNACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ÇAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET PARA BİRLİSİ KAVRAMİ VE AVRUPA PARA BÎRLIBI Hazırlayan NEJAT MAKARNACI işletme Yüksek Lisans Tezi Bil ken t Üniversitesi- Ankara Şubat, 1989 Tez Yöneticisi s Gökhan Çapoğlu ÖZET Bu tez ana olarak para birliği kavramım ve Avrupa para sistemini inceleyecektir.. Tez üç kısımdan oluşmaktadır. ilk klslm Para birliği kavramı ve para birliğinin başarılı olmasına katkıda bulunabilecek koşulların incelenmesi ile başlayacak, ve Avrupa Para Sisteminin tanımlanması ve onun gelişmesi için gerekli motivlerin incelenmesi ile son bulacaktır. ikinci klslmda Avrupa Para Sisteminin çalışması daha çok teknik bir bakış açlsl ile incelenecektir. Bu inceleme döviz kuru ve müdahale mekanizması, merkezi kurlar ve müdahale mekanizmasındaki kurallar, Avrupa Para Birimi ve şu anda var olan kredi mekanizması üzerinde çalışılarak tamamlanacaktır. Bu araştırmanın üçüncü klsmlnda, Avrupa Para Sisteminin performansı değerlendirilmeye çalışılacaktır. öncelikle para birliğinin kurulmasında ilk adim olan döviz kurlarının kararlılığı ana temas konusu olarak araştırılacaktır. Ekonomilerin yakınsaması, döviz kuru birliğinin önemi düşünülerek, döviz kuru değişimi üzerinde direk ve endirek etkisi olan ekonomik değişkenlerin araştırılması ile ele alınacaktır, işlenecek son konu para birliğinin hem birlik içinde ticaret hemde yerli ve diş talebi artırarak sağlaması beklenen yüksek kalkınma hlzl ve iş olanakları olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE CONCEPT OF MONETARY UNION AND THE EUROPEAN MONETARY SYSTEM by NEJAT MAKARNACI MBA Thesis Bilkent University- Ankara February, 1989 Supervisors Dr. Gökhan Çapoğlu This research analyzes the concept of the monetary union and the European Monetary System (EMS). It consists of three parts. The first part starts by covering the concept of monetary union and the theoretical conditions that may contribute to the success of a monetary union, and ends by defining the EMS studying the motives for its development. The second part studies the functioning of the EMS from a technical point of view. It does this by dealing with the exchange rate and intervention mechanism, the European Currency Unit (ECU), and the existing credit mechanisms. The third part of this research tries to evaluate the perfomance of the EMS. Firstly, it studies the stability of exchange rates as a first step in achieving a monetary union. Next, it reviews the convergency of economic variables that have either direct or indirect effect on the exchange rate variability. Finally, this research lookes at the higher growth and employment objectives of a monetary union through increased intra-union trade. iv