The concepts of (dis)pleasure and pain in Nietzsche and Foucault
Nietzsche'de ve Foucault'da zevk(sizlik) ve acı kavramları
  1. Tez No: 439058
  2. Yazar: EMRE KARATEKELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF HALİL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez Nietzsche'nin and Foucault'nun zevk, zevksizlik ve acı duygularını yorumlamalarını sorunsallaştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, ilk olarak, sırasıyla Güç İstenci ve Ahlakın Soykütüğü eserleri tartışılarak, Nietzsche'nin söz konusu duyguları fizyolojik ve kültürel bir düzeyde işleyişi tartışmaya açılacaktır. Çalışmanın bu bölümünde, diğerleri yanında, bilincin aşırı değerlenişinin eleştirisi, bedenin insan hayatındaki kaçınılmaz fakat büyük ölçüde unutulmuş olan önemi, Nietzscheci yorumlama sanatındaki içkinselliğin yeniliği ve radikalliği, eski Yunan hayatından tedarik edilebilinecek olan modern nihilizme karşı kısmi panzehirin olanaklılığı gibi konular irdelenecektir. İkinci olarak, kültürel düzeydeki tartışma devam ettirilerek, Foucault'nun acı ve haz duygularını kavramsallaştırması sırasıyla Hapishanenin Doğuşu ve Cinselliğin Tarihi eserlerinde görüldüğü şekliyle incelenecektir. Foucault'nun beden ve acı kavramlarının rollerini yorumlamasında, ikincisi modernitede ceza ekonomisi bağlamında can alıcı dönüşümlerden geçerken, nasıl Nietzscheci olduğunun kanıtlanması hedeflenmektedir. Foucault'nun eski Yunandaki (cinsel) hazlar, yani aphrodisia okumasının enkrateia, yani eski Yunan tarzı çilecilik mefhumunu yeniden değerlendirerek, modern çileciliğe veya nihilizme karşı bir çıkış yolunu aramaya çalıştığı savlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to problematise Nietzsche's and Foucault's interpretations of the feelings of pleasure, displeasure, and pain. For this purpose, I firstly bring under discussion Nietzsche's treatment of the feelings in question on a physiological and a cultural level, by dealing with The Will to Power and On the Genealogy of Morality, respectively. In this part of the study, I examine the issues of, inter alia, the critique of the overvaluation of consciousness, the ineluctable yet predominantly forgotten significance of the body in human life, the novelty and radicality of immanency in the Nietzschean art of interpretation, and the possibility of a partial antidote to modern nihilism, as provided by ancient Greek life. Secondly, furthering my discussion on the cultural level, I investigate Foucault's conceptualisation of pain and pleasure in his two works, Discipline and Punish and The Use of Pleasure, respectively.I aim to demonstrate how Nietzschean Foucault is in his construal of the role of the body and pain, as the latter undergoes fateful transformations in modernity as regards the economy of punishment. Foucault's reading of ancient Greek (sexual) pleasures, aphrodisia, I claim, seeks to find a way out of modern asceticism or nihilism by revisiting enkrateia, namely asceticism à la the ancient Greeks.