Self-concept discrepancy and psychological well-being: Perceived parental relationship, defense mechanism, and self-conscious emotions
Benlik farklılıkları ve psikolojik iyi olma hali: Algılanan ebeveyn ilişkisi, savunma biçimleri,ve kendilik bilinci duyguları
  1. Tez No: 439056
  2. Yazar: SELVA ÜLBE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma algılanan ebeveyn ilişkisi, benlik farklılıkları, savunma biçimleri (matür, nevrotik, ve immatür), kendilik bilinci duyguları (gurur, utanç, ve suçluluk) ile psikolojik iyi olma hali arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın verisi yaşları 17 ile 64 (O = 23.88, SS = 5.08) arasında değişen 572 ( 365 kadın, 207 erkek) katılımcıdan toplanmıştır. Çalışma kapsamında katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Barrett-Lennard İlişki Envanteri, Bütünleşmiş Benlik Farklılıkları Endeksi, Savunma Biçimleri Testi, Sürekli Utanç ve Suçluluk Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri, Süreklilik Kaygı Ölçeği, ve Yaşam Doyum Ölçeği verilmiştir. Algılanan ebeveyn ilişkisi, benlik farklılıkları, savunma biçimleri, kendilik bilinci duyguları, ve psikolojik iyi olma hali arasındaki anlamlı ilişkileri incelemek için üç set hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Genel hatlarıyla, çalışmanın sonuçları belirli türdeki savunma biçimleri kullanımının algılanan ebeveyn ilişkisi ve benlik farklılıları ile anlamlı bir şekilde ilişkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca kendilik bilinci duyguları, algılanan ebeveyn ilişkisi, benlik farklılıkları, ve savunma biçimleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Son olarak, algılanan ebeveyn ilişkisi, benlik farklılıkları, savunma biçimleri, ve kendilik bilinci duygularının depresyon, sürekli anksiyete ve yaşam doyumu ile anlamlı bir şekilde ilişkili olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed at examining the associations among perceived parenting, different types of self-discrepancies, defense styles (i.e., mature, neurotic, immature), self-conscious emotions (i.e., pride, shame, and guilt), and the measures of psychological well-being (i.e., depression, trait anxiety, and satisfaction with life). The data were collected from 572 participants (365 females and 207 males) whose ages varied between 17 and 64 (M = 23.88, SD = 5.08), they completed Demographic Information Form, The Barrett-Lennard Relationship Inventory, Integrated Self-Discrepancy Index, Defense Style Questionaire, Trait Shame and Guilt Scale, Beck Depression Inventory, Trait form of Trait-State Anxiety Inventory, and Satisfaction with Life Scale. In order to figure out the paths among perceived parental relationships, self-discrepancy, specific types of defense styles, self-conscious emotions, and psychological well-being, three sets of hierarchical multiple regression analyses were conducted. Overall, the results revealed that the use of specific types of defense styles were significantly associated with perceived parental relationship and different types of self-discrepancies. Also, self-conscious emotions had significant associations with perceived parental relationship, self-discrepancy, and defenses styles. Lastly, perceived parental relationship, self-discrepancy, defense styles, and self-conscious emotions were significantly associated with depressive symptomatology, trait anxiety, and life satisfaction.