Job stress, burnout, and aberrant driving among professional drivers of old age
Yaşlı profesyonel sürücülerde iş stresi, tükenmişlik sendromu ve sapkın sürücü davranışları
  1. Tez No: 439065
  2. Yazar: GİZEM FINDIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TIMO JUHANI LAJUNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Ulaşım, Psychology, Transportation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Türkiye'de ticari araçlar tüm trafik kazalarının yaklaşık %18'ine ve tüm ölümlü trafik kazalarının %27'sine karışmaktadırlar. Bu rakamlar profesyonel sürücülerin neden trafik kazalarına karıştıklarını araştırmaya duyulan gereksinimi vurgulamaktadır. Bu sorun sıklıkla medyanın gündeminde olmakla birlikte, benzer bir etki ne akademik ne de politika veya uygulamalı alanlarda meydana gelmemiştir. Bu sebeple mevcut çalışmanın temel amacı yaşlı profesyonel sürücülerde iş stresi, tükenmişlik sendromu ve araç kullanmayla ilgili çıktıların (sapkın sürücü davranışları) arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Katılımcıları 49-75 yaşları arasındaki 120 Türk erkek profesyonel sürücü oluşturmaktadır. Katılımcılar demografik bilgi formu, İş Stresi Anketi (İSA), Bergen Tükenmişlik Sendromu Ölçeği-15 (BTSÖ-15) ve Sürücü Davranışları Anketi'ni (SDA) tamamlamışlardır. Çalışmaya katılanların sırayla %62'si ve %64'ü işlerinin zihinsel ve fiziksel olarak biraz veya daha fazla yorucu olduğunu belirtmişlerdir. %47'lik bir kesim ise biraz veya daha sık stres yaşadığını iddia etmiştir. Son olarak, tükenmişlik sendromu belirtilerinin iş stresi ile hatalar, ihmaller ve sıradan ihlaller arasındaki ilişkide aracı değişken rolünde olduğu, fakat iş stresi ile saldırgan ihlaller arasındaki ilişkide rol oynamadığı saptanmıştır. Bulguların önemi belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Commercial vehicles are involved in roughly 18% of all traffic accidents and 27% of all fatal traffic accidents in Turkey. These numbers highlight the need to investigate why professional drivers are involved in traffic accidents. Although the issue has often been on the agenda of the media, a similar impact occurred neither in scientific nor policy or applied domains yet. Therefore, the main purpose of this study is to investigate the relationship between job stress, burnout, and driving related outcomes (aberrant driving) among elderly professional drivers. Participants were 120 Turkish male professional drivers with an age range of 49 to 75. They completed a demographic information form, the Occupational Stress Questionnaire (OSQ), Bergen Burnout Indicator-15 (BBI-15), and the Driver Behavior Questionnaire (DBQ). 62% and 64% of the participants reported that their job is mentally and physically tiring at least to some extent, respectively. 47% claimed to having experienced stress at least to some extent. Finally, burnout symptoms mediated the relationship between job stress and errors, lapses, and ordinary violations, but not aggressive violations. Implications of the findings are discussed.