Determinants of organizational citizenship and counterproductive work behavior: The role of personality, job characteristics, job satisfaction and organizational commitment
Örgütsel vatandaşlık ve üretim-karşıtı iş yeri davranışlarının belirleyicileri: Kişilik özellikleri, iş özellikleri, iş doyumu ve örgütsel bağlılığın işlevi
- Tez No: 439064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE PINAR ACAR, DOÇ. DR. MUSTAFA SİNAN GÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
Örgütsel vatandaşlık davranışı (ÖVD) ve üretim karşıtı iş davranışları (ÜKD) örgütlerin etkinliği için önemli sonuçlara sahip büyümekte olan çalışma alanlarıdır. Çeşitli ampirik çalışmaların bu davranışların belirleyicileri ve sonuçlarını incelemiş ve örgütsel etkinliği geliştirmek için bu ekstra-rol davranışlarının önemini vurgulamış olmasına rağmen literatürde, ekstra-rol davranışlarının her ikisini de aynı anda inceleyen sınırlı sayıda çalışma vardır. Bu tez, büyük beş faktör kişilik özellikleri, sahtekarlık fenomeni, narsizm, iş özellikleri, iş doyumu ve örgütsel bağlılığın ÖVD ve ÜKD üzerindeki etkilerini incelemek için kapsamlı yeni bir modeli test etmektedir. Beş faktör kişilik özellikleri ve iş tutumlarının ÖVD ve ÜKD ile arasındaki ilişkileri araştıran çok sayıda çalışma vardır. Ancak; sahtekarlık fenomeni ve narsisizmin bu davranışlarla ilişkilerini inceleyen çok az sayıda çalışma vardır. Bu nedenle, bu çalışmanın en önemli hedeflerinden biri, farklı kişilik değişkenlerinin ekstra-rol davranışlarıyla ilişkilerini keşfederek literatürdeki boşluğu doldurmaktır. Bu tezin bir başka önemli amacı ise, iş özelliklerinin ÖVD ve ÜKD arasındaki etkileri araştırmaktır. Ayrıca, kişilik ve iş özelliklerinin ÖVD ve ÜKD üzerine etkileri incelenirken, iş doyumu ve örgütsel bağlılığın aracı rolleri dikkate alınacaktır. Sunulan değişkenler arasındaki ilişkiler hakkında hipotezleri test etmek için yargı alanında çalışan büyük bir kamu kurumundan anketler aracılığıyla veri toplanmıştır (N = 1075). Sonuçlar doğrultusunda, beş faktör kişilik özellikleri ve iş özellikleri önemli ölçüde örgütsel vatandaşlık ve üretim karşıtı iş davranışlarını tahmin etmektedir. Ayrıca, bu ilişkiler iş doyumunun ve örgütsel bağlılığın aracılığı ile açıklanmaktadır. Çalışmanın güçlü yönleri ve sınırlılıkları ile birlikte ileriki çalışmalar için bazı önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Organizational citizenship behavior (OCB) and counterproductive work behavior (CWB) are two growing areas that have important consequences for organizational effectiveness. Although various empirical research has analyzed the determinants and consequences of these extra-role behaviors, there is a limited research in the literature that studied both OCB and CWB at the same time. This thesis tests a new comprehensive model through examining the influences of Big Five Personality Traits, impostor phenomenon, narcissism, job characteristics, job satisfaction and organizational commitment on both OCB and CWB. Although there are numerous research that investigated the relationships between Big Five and job attitudes, OCBs and CWBs, studying impostor phenomenon and narcissism with respect to these outcomes is relatively new to the literature. Therefore, one of the most important objectives of this study is to fill the gap in the literature in terms of exploring the relationships between different personality variables and extra-role behaviors. Another important objective of this thesis is to investigate the effects of job characteristics on OCBs and CWBs. While doing so, the mediating roles of job satisfaction and organizational commitment are taken into consideration. In order to test the hypotheses about the relationships among the variables presented, data were acquired from employees at a public judicial institution in Turkey (N = 1075) through surveys. The results indicate that both Big Five Personality Traits and job characteristics significantly predicted OCB and CWB. Furthermore, these relationships are mediated by job satisfaction and organizational commitment. A discussion of the findings is provided along with the implications, limitations and suggestions for the future research.