A video case study on TPACK indicators in technology enhanced language teaching classrooms in Turkey
Türkiye'deki teknoloji destekli dil öğretimi sınıflarında gözlenebilir TPAB göstergeleri üzerine video durum çalışması
  1. Tez No: 439066
  2. Yazar: MELEK DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVRİM BARAN JOVANOVİC
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki bir okulda teknoloji entegre edilmiş dil öğretim sınıflarının gözlenmesine dayanarak, İngilizce öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgileri (TPAB) gözlenebilir göstergelerinin belirlenmesidir. Araştırma deseni aktif çalışan İngiliz dili öğretmenlerinin teknoloji kullanımı video kayıtlarına dayanarak belirli bir çerçeve içerisinde derinlemesine bir araştırma yapmak için durum çalışması olarak belirlenmiştir. Çalışma 5 farklı İngilizce öğretmenini katılımcı ve 5 farklı teknoloji destekli sınıf ortamını içeren 5 farklı durum içermektedir. Veriler yarı yapılandırılmış video öncesi ve video sonrası görüşmelerle ve sınıf ortamlarının video kayıt altına alınması yoluyla toplanmıştır. Hem video verileri hem de görüşme verileri için nitel veri analizi yapılmıştır. Veri analizi sonunda, çalışmanın sonuçları öğretmenlerin açıklamalarına dayanarak İngilizce öğretmenlerinin teknolojiyi dil öğretimi sınıf ortamlarına entegre etmelerinin sebeplerini ortaya çıkarmış, öğretmenlerin teknolojiyi dil öğretim ortamına nasıl entegre ettikleri süreci göstermek için bir dizayn tasarımı oluşturulmuş ve İngilizce öğretmenlerinin gözlenebilir TPAB göstergeleri video kayıt verilerindeki öğretmen hareketleri ve görüşmelerdeki çıkarımlara dayanarak belirlenmiştir. Bu tasarım temel olarak öğretim planlaması ve aktif öğretim kısımları olarak ikiye ayrılır. Öğretim planlaması öğretmenlerin teknoloji destekli öğretimlerinden önce yaptıkları hazırlık sürecini sergilemektedir ve teknoloji seçimi, programın planlanması, materyallerin hazırlanması ve değerlendirmenin planlanması olmak üzere 4 kategoriden oluşmaktadır. Aktif öğretim kısmı ise derse giriş becerileri, teknoloji destekli öğretme stratejileri, teknoloji destekli sınıf yönetimi, teknolojik problemlerle başa çıkma ve teknoloji destekli değerlendirme olmak üzere 5 ana kategoriden oluşmaktadır. Bu çalışma İngiliz dili öğretim sınıflarındaki TPAB göstergeleri daha sonraki çalışmalar için örnek teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to identify indicators of English language teachers' technological pedagogical content knowledge (TPACK) observed in language teaching classrooms. The case study examined 5 different cases comprising of 5 different English language teachers as participants and 5 different technology enhanced language teaching classrooms using video study method. The data sources included semi-structured pre- and post-interviews and video recordings of lessons. The qualitative analysis of the video recordings and interviews demonstrated the reasons for the technology integration into language teaching environment and TPACK indicators as observed in the videos during instruction and interviews. Teachers' behavioral indicators displayed in the process of lesson planning and actual teaching. The lesson planning included 4 categories listed as technology selection, curriculum planning, material preparation and assessment planning. The actual teaching process consisted 5 main categories identified as lesson entry behaviors, technological teaching strategies in ELT, technology enhanced classroom management, troubleshooting with technological problems and technology based assessment. This study also introduced for future researches about representation and implementation of TPACK behavioral indicators in English language teaching classrooms.