Kadro movement and its political practice in the context of Early Republican Era
Kadro hareketi ve Erken Cumhuriyet Dönemi bağlamındaki politik pratiği
  1. Tez No: 439085
  2. Yazar: OZAN EKİN DERİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tez Kadro Hareketi'nin politik pratiğini erken cumhuriyet dönemi bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Kadro dergisinin Türkiye burjuvazisinin fraksiyonları ve toprak sahipleri ile olan sorunlu ilişkisi zemininden hareketle, bu çalışmada Kadrocuların devletçilik projelerini gerçekleştirmek için nasıl stratejik eklemlenmeler ve çatışmalarda bulunarak mücadele ettiğini göstermeye çalışılacaktır. Bu tez Kadro Hareketi'nin erken cumhuriyet dönemi Türkiye'sindeki sınıf yapısı ve bu sınıf yapısının muhtemel gelişme çizgisi karşı takındıkları politik pozisyona ve argümanlara odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aimes to analyze political practice of the Kadro Movement in the context of the early rebuplican era in Turkey. Examining the problematic relationship of Kadro Movement with the fractions of Turkish bourgeoisie and land owners, this study tries to show how the Kadro group was struggled to realize their etatist project through strategical articulations and confrontations. It focuses on Kadro Movement's political position and argumentation aganist class structure and its eventual development during the ealy rebuclican era in Turkey.