Revisiting Foucault from the perspective of 'The History of the present'
Şimdinin tarihi anlayışı üzerinden Foucault'nun tekrar değerlendirilmesi
- Tez No: 439086
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
The common approach to classify Foucault's enterprise by means of three separate phases as 'archeology' of the 1960s, 'genealogy' of the 1970s and 'ethics' of the 1980s is one of those interpretations, which is based on treating Foucault's work as distinct and incompatible slices which does not and cannot represent a unifying project. This interpretation approaches to Foucault's historical philosophical-analyses based on a pre-condition of incompatibility. In other words, such an interpretation tends to conceive the Foucaldian enterprise as if what Foucault does in his analyses are incompatible with what he scrutinizes in his interviews. The contours of the Foucauldian thought can be drawn by such a schema; however, such a view either ignores or objects to some of the crucial underlying themes in Foucault's overall work such as 'the history of the present' and 'the history of problematizations'. In opposition to this view, the Foucaldian enterprise can be reconstructed following the interplay of archeology, genealogy and ethics based on Foucault's engagement with a new way of doing history since the very beginning, in order to write 'the history of the present'. At this point, I argue, a revisiting of Foucault's historical-philosophical analyses in harmony with his interviews will open the path to discuss what can be referred as the Foucaldian political project grounded on the search for the possibility of transformation and change in the political and social landscape. In this context, I claim, Foucault's theme of 'the history of the present' constitutes the backbone of this political project which has to account for the compatibility of and the coherence between these three different periods.
Özet (Çeviri)
Foucault felsefesini incelerken, genel kabul gören yaklaşım göz önüne alındığında, üç ayrık ve birbirinden bağımsız dönem temel alınır. Bu üç dönemin sırasıyla; 1960'lardaki arkeolojik dönem, 1970'lerdeki jeneolojik dönem ve 1980'lerdeki etik dönemi olarak sınıflandırılmaktadır. Bu görüşe göre Foucault'nun farklı dönemlerde yaptığı tarihi-felsefi analizler alakasız olduğı için birbirleriyle etkileşim içinde incelenmesi ve ortak bir zeminde tartışılması mümkün değildir. Bu perspektif Foucault'nun yaptığı analizlerin birbirleriyle uyuşmaz olduğunu önkoşul olarak kabul eder. Foucault'nun düşüncesi bu şekilde bir sınıflandırma ile ifade edilebilir, ancak böyle bir yaklaşım bütünlük ve önem teşkil eden kritik bazı kavramları göz ardı ettiği için yanlış yorumlamayı beraberinde getirir. Bu görüşün ve beraberinde getirdiği sınıflandırmanın aksine Foucault felsefesi üç dönemin birbirleriyle etkileşimi ve birbirlerini kapsaması olarak da incelenebilir. Bu alternatif görüşün temelinde Foucault'nun 'şimdinin tarihi' olarak adlandırdığı tarihsel analizin bütünleştirici ve tamamlayıcı bir kavram olarak yorumlanması yatmaktadır. Bu yorum ışığında, Foucault'nun tarihi-felsefi analizleri ve son zamanlarda verdiği röportajlar bir arada dikkate alınırsa, Foucault'nun ortaya koyduğu siyasi ve sosyal değişim ve dönüşüm olanağını tartışmayı mümkün kılabilecek bir siyasi projeden söz etmek mümkün olacaktır. Bu tezde, Foucault felsefesi 'şimdinin tarihi' kavramı üzerinde yeniden degerlendirilecektir. Dolayısıyla siyasi projenin temelini oluşturan bu kavram üzerinden üç dönem arası bağlantı ve etkileşimi gösterilerek siysasi proje tartışılacaktır.