Framing mega regional trade agreements within global capitalism: An analysis of the TPP, TTIP and TISA proposals
Mega ticaret anlaşmalarını küresel kapitalizm çerçevesine yerleştirmek: TPO, TTYO ve HTA önerilerinin bir analizi
  1. Tez No: 439087
  2. Yazar: PINAR KAHYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GALİP YALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez, yeni nesil çokuluslu ticaret serbestisi anlaşmalarının ortaya çıkış nedenlerini farklı ölçeklerde inceler. Bu ölçekler, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTYO) müzakarelerinde somutlanan Avrupa-ABD ölçeği, Transpasifik Yatırım Ortaklığı (TPO) kapsamındaki Asya-Pasifik ölçeği ve bu kıtasal ölçeklerin ötesinde görüşmeleri devam etmekte olan Hizmet Ticareti Anlaşması (HTA)'dır. Çalışmanın amacı, anlaşma ve müzakere süreçlerinin temel dinamiklerini, süreçte söz sahibi olan aktörleri ve stratejilerini belirlemek ve bu yeni nesil anlaşmaların kapsam, içerik ve olası sonuçlarını bir regülasyon biçimi olarak küresel ölçekte değerlendirmektir. ABD yönlendiriciliğindeki ticaret üçlüsü (TTYO, TPO ve HTA) girişimi, 2008-9 krizi sonrası dönemde etkisini göstermekte olan küresel ekonomik durgunluğa çözüm olarak Obama Yönetimi tarafından gündeme getirilmiştir. Tezde, bu çok amaçlı, geniş kapsamlı ve iddialı anlaşmaların uluslararası sermayenin değer yaratım ve aktarım süreçlerini hızlandırmak doğrultusunda koruyucu düzenleme çerçevelerini, mega-bölgesel ölçeklerde, serbestleşmeyi derinleştirerek hedef aldığı sonucuna ulaşılır. Dünya Ticaret Örgütü'nün çok taraflı ticaret serbestleştirilmesi sürecinin tıkanması, ABD'nin mega bölgesel liberalizasyon inisiyatiflerine yönelmesine neden olmuştur. Anlaşmalar, taraf ülkeler ve taraf olmayan ülkeler arası etki alanı rekabetini küresel düzlemde artıracaktır.
Özet (Çeviri)
The thesis investigates the reasons behind the emergence of a new generation of mega trade liberalization agreements in different scales. These scales are the US-the EU scale which is concretized with Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP), Asia-Pacific scale which is on scope of Transpacific Partnership (TPP), and Trade in Services Agreement (TISA) which is negotiated beyond these scales. The aim of the study is to identify the main structural factors, strategies and agencies which drive the process and assess their scope, content and implication on global scale as a form of regulation. Obama Administration brings forward the US-led trade trinity (TPP, TTIP and TISA) initiative in response to global economic recession which has been effective in post- 2008-9 crisis period. The thesis concludes with the assertion that these multi-purpose, wide-ranging and ambitious agreements aim to expedite value creation and value transfer for international capital targeting protective regulatory frames through deepening liberalization within mega-regional scales. The obstruction of multilateral trade liberalization process within the World Trade Organization (WTO) leads the US to turn towards mega regional liberalization initiatives. These agreements will escalate competition on sphere of influence between partner states and non-partner states in global scale.