Party-level euroscepticism of the radical populist political parties in the European union member states: The cases of the United Kingdom Independence Party (UKIP) and the coalition of the radical left (Syriza)
Avrupa birliği üye ülkelerindeki radikal populist siyasi partilerin parti-düzey avrupa şüpheciliği: Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP) ve radikal sol koalisyon (Syriza) örnekleri
- Tez No: 439088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGEHAN ŞENYUVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tezde, Avrupa'da özellikle 2014 Avrupa Parlamentosu seçimlerinden bu yana olmak üzere son otuz yıldır yükselişte olan radikal popülist siyasi partilerden olan Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi'nin (UKIP) ve Radikal Sol Koalisyon'un (SYRIZA) Avrupa Şüpheciliği'nin ideolojik ve stratejik yönlerini araştırmaktayım. Bu partilerin medyada ve akademide genellikle nüanstan yoksun ve panik yaratan bir şekilde yer bulmasına karşı çıkmakta ve söz konusu partilerin Avrupa bütünleşmesine ilişkin algıları ve beklentileri genellikle büyük ayrışmalar gösterdiğinden, kendilerinin, tarihsel ve ontolojik farklılıkları göze alınmaksızın Avrupa bütünleşmesine bir tehdit olarak addedilmelerinin büyük bir hata olduğunu iddia etmekteyim. Her iki partinin Avrupa Şüpheciliği'ne dair özel unsurları ortaya koyabilmek adına, önce, radikalizmi ve populizmi hem bir ideoloji hem de birsiyasi iletişim biçimi olarak incelemekteyim. Daha sonra, partilerin Avrupa konusundaki söylemlerini Ekonomik, Politik, Kültürel, Yasal olmak üzere dört boyuta ve Tanı, Tedavi, Amaç olmak üzere üç kategoriye ayırmaktayım. Seçilmiş partilerin ve parti liderlerinin Avrupa Birliği'ne ilişkin şüpheci retoriklerinin detaylı analizine verdiğim referanslarla, SYRIZA'nın ve UKIP'in stratejik değerlendirmeler açısından benzerlikler gösterdiklerini, ancak bu partilerin Avrupa Birliği karşısındaki duruşlarının, ideolojik mirasları söz konusu olduğunda keskin bir biçimde ayrıldığını göstermekteyim. Sonuç olarak, SYRIZA'nın Birlik'in mevcut durumuna karşı eleştirel bir tavır sergiler iken ulusüstü niteliklerin daha baskın olduğu bir entegrasyonda yer almaya istekli olduğunu, UKIP'in ise buna benzer bir entegrasyona dâhil olma fikrini reddederek Avrupa Birliği'nden ayrılmak için çağrıda bulunduğunu ortaya koymaktayım.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I investigate the strategic and ideological aspects of the Euroscepticisms of the United Kingdom Independence Party (UKIP) and the Coalition of the Radical Left (SYRIZA) as examples of radical populist parties which have been on the rise in Europe for the last three decades –especially since the 2014 European Parliamentary elections. I contest the way these parties are represented in media and academia, which is often alarmist and devoid of nuance, and claim that deeming these parties as a threat to the European integration without considering their historical and ontological differences is a capital mistake, as these parties' perceptions of and expectations from the European integration are often very diverse. In order to reveal the specific elements of each parties' Euroscepticism, I first examine their radicalism and populism both as an ideology and as a way of political communication. Then, I disintegrate the parties' discourses on the European issue into four dimensions, Economic, Political, Cultural, and Legal and three categories, Diagnosis, Prognosis, and Motivation. Pursuant to an in-depth analysis of the selected parties' and leaders' Eurosceptic rhetoric, I demonstrate that while SYRIZA and UKIP share some similarities with regard to their strategic considerations, their ideological inheritances rigorously separate them in terms of their stances vis-à-vis the European Union. In conclusion, I assert that the former is critical of the Union's current status but eager to take part in the integration with a more supranational nature, but the latter rejects to be involved in such an integration and calls for withdrawal from the Union.