Enflasyon ortamında bir işletmenin gerçek karlılığının ölçülmesi
  1. Tez No: 43909
  2. Yazar: ZEKİ DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. KADİR TUAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu çalışma, enflasyonun işletmeler üzerindeki olumsuz etkilerini saptayıp, işletmelerin bu olumsuz etkilerden kurtulmak için ne gibi geçici ve köklü yöntemleri kullanabileceklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmamızın ana konusunu, enflasyon muhasebesi modellerinden genel fiyat artışlarını dikkate alan Fiyatlar Genel Seviyesi Muhasebesi oluşturmaktadır. Fiyatlar Genel Seviyesi Muhasebesi' nin bir işletmede nasıl uygulanacağı aşama aşama örnekler yardımıyla açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca, Fiyatlar Genel Seviyesi Muhasebesi'nin işletmeye sağladığı faydalar ve bu modelin diğer enflasyon muhasebesi modellerinden üstün olduğu yönleri hakkında bilgi verilmiştir. Fiyatlar Genel Seviyesi Muhasebesi bir işletme üzerinde uygulanmış ve düzeltilen bu yeni değerlerden yararlanarak işletmenin enflasyon ortamındaki gerçek karlılığı ölçülmüştür. Konuya açıklık getirmesi için bir anket çalışması yapılmış ve bu anket çalışması ile işletmelerin mali tablolarında enflasyon oranında bir düzeltme yapıp yapmadıktan enflasyon muhasebesi hakkındaki düşünce ve beklentileri tespit edilmiştir. Sonuç olarak da, ülkemiz için enflasyon ortamında kullanılabilecek en uygun model önerilmiş ve bu modelin nasıl uygulanabileceği gösterilmeye çalışılmıştır. ABSTRACT This study has been prepared with the intention of determining the negative effects of inflation on the firms and of pointing out what temporary and radical methods can be used. As an inflation accounting model, General Price Level Accounting, which considers general price increases constitutes the main theme of our study. Flow Genaral Price Level Accounting will be applied in a firm has been intended to explain gradually by the help of examples. Besides, information has been given about the benefits of General Price Level Accounting to the firm and the superiorities compared to the others inflation accounting models. General Price Level Accounting has been applied on a firm by using these corrected new values, the real profitability of the firm under inflation conditions has been measured. A questionnaire study has been made in order to strengthen the theoriticial part of this study and by this questionnaire study whether the firms makes a correction on their financial statements and their opinions and expectations about inflation accounting have been determined. As a result, the most suitable model that can be used in our country under inflation conditions has been proposed and how this model can be applied has been tried to show. VI
Özet (Çeviri)