Bir sanayi işletmesinde malzeme ihtiyaç planlama sisteminin uygulanmasına ilişkin bir araştırma
  1. Tez No: 43910
  2. Yazar: RECEP ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Üretim ortamında temel sorun ihtiyaçların sonsuz, kaynaklannsa kıt olmasıdır. Bu da kıt kaynaklatın en verimli şekilde kulllanılmasmı zorunlu kılmaktadır. Kıt kaynakların en verimli şekilde kullanılabilmesi için neyin, nerede, ne zaman ve ne şekilde kullanılacağı, çözülmesi gereken ilk sorun olmalıdır. Bu sorunun çözülebilmesi için etkin bir malzeme ve kapasite ihtiyaç planlaması sistemi gerekmektedir. Malzeme ihtiyaç planlama sistemi, dönemler bazında malzeme ihtiyaçlarının belirlendiği bir sistemdir. Bu sistemde amaç, gerek üretilen, gerekse satın alman parçaların üretiminde kullanılacakları aşamadan hemen önce hazır bulunmalarım sağlamaktır. Böylece üretimde darboğazların önüne geçilebilecektir. Günümüzde karmaşık yapılı, çok parçalı ürünleri gözönüne getirdiğimizde bu sistemin bilgisayar desteksiz düşünülemeyeceği ortaya çıkmaktadır. Günümüzde bilgisayarların hızlı gelişimi ve yaygın kullanımıyla birlikte malzeme ihtiyaç planlama sisteminin uygulanması kolaylaşmış, bu sistemin gerek duyduğu veri gereksinimi tam, doğru ve güvenilir bir şekilde sağlanabilmiştir. f - -5»
Özet (Çeviri)
SUMMARY Material Requirement Planning is element of manufacturing planning and Diitrol system which computerizedly find out manufacturing resources in ifficient quantities and convenient time to realize manufacturing after the etermination the kinds of manufacture which will be manufactured in planning hase according to result of main manufacturing planning, quantities,and time, if re express in other way, MRP is acomputer package which prepares order sports using the information of inventory and manufacture in main lanufacturing planning. In today's competitive marketing conditions, companies must care about reduction planning and inventory control more than ever before to mimimize le production costs and to supply customers' orders on the due ates. Computers proved to be very appropriate for keeping records and files jout inventory in most of the manufacturing corparations where thousands of ifferent units are involved. The clear need is for material managemet information system that takes ıto account the specific timing of demand for materials at at all levels of lanufacture. MRP is computerized inventory planning and control system It is Iso known as“time - phased requirements planning”. MRP begins with a master ;hedule of demand for fininshed goods. For future planning periods,the gross emand for each finished product is listed +&£&*>