How trait mindfulness is related to job performance and job satisfaction: Self-regulation as a potential mediator
Bilinçli farkındalığın iş performansı ve iş doyumu ile ilişkisi: Öz-düzenlemenin aracı değişken olarak rolü
- Tez No: 439096
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE CANAN SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir kişilik özelliği olarak bilinçli farkındalığın, iş performansı (görev performansı, örgütsel vatandaşlık davranışı, üretkenlik karşıtı iş davranışı) ve iş doyumu ile ilişkisini incelemektir. Bilinçli farkındalığın, öz-düzenleme aracılığıyla performans çıktılarını etkilemesi beklenmektedir. Çalışmaya 213 çalışan yetişkin katılmıştır. Bu katılımcılar, bilinçli farkındalık, öz-düzenleme, görev performansı, örgütsel vatandaşlık davranışı, üretkenlik karşıtı iş davranışı ve iş doyumu ölçümlerini içeren bir anket paketini doldurmuşlardır. Onayları alınan 108 çalışanın yöneticileri (N = 39) de çalışmaya katılmış ve astlarının iş performanslarını değerlendirmişlerdir. Performans ölçümleri yöneticilerden alındığında, çalışanların bilinçli farkındalık ve performans çıktıları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamış, ancak kişilerin kendileri performanslarını değerlendirdiklerinde bu ilişkiler istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Beklentiye uygun olarak, bilinçli farkındalığın kişilerin iş doyumları ile anlamlı bir ilişkisi olduğu ortaya konmuştur. Hipotezleri destekleyen bir başka bulgu ise öz-düzenlemenin, bilinçli farkındalık – görev performansı ve bilinçli farkındalık - örgütsel vatandaşlık davranışı ilişkilerinde aracı değişken olarak ortaya çıkmasıdır. Bilinçli farkındalığın üretkenlik karşıtı iş davranışını direkt olarak etkilediği bulunmuş, fakat bu ilişkide öz-düzenlemenin aracı rolü doğrulanamamıştır. Keşif amaçlı yapılan ek analizlerin sonuçları bilinçli farkındalığın üç bileşenden (farkındalık, tepkisizlik, yargılamama) oluştuğunu göstermiştir. Hipotezler, her bir bileşen için tekrar test edilmiş ve bu bileşenlerin farklı bağımlı değişkenler üzerine etkileri araştırılmıştır. Tüm bulgular tek bir modelde test edildiğinde, iş doyumu, bilinçli farkındalık – performans çıktıları ilişkilerinde ikinci bir aracı değişken olarak ortaya çıkmıştır. Çalışmanın bulguları ve bu bulguların mevcut yazına etkisi tartışılmış ve gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to investigate whether trait mindfulness is related to job performance (i.e., task performance, OCB, CWB) and job satisfaction. Self-regulation was expected to emerge as a mediating mechanism through which mindfulness affects performance variables. Participants consisted of working adults (N = 213) who filled out a questionnaire package including measures of mindfulness, self-regulation, task performance, OCB, CWB, and job satisfaction. The supervisors (N = 39) of the employees who gave approval (N = 108) also participated in the study and evaluated job performance of their subordinates. Although no significant relationships were found between mindfulness and performance measures when the performance evaluations were made by the supervisors, these relationships achieved significance when self-report performance measures were used. Mindfulness was also found to be significantly related to job satisfaction as anticipated. As expected, self-regulation emerged as the mechanism through which mindfulness exerts its effects on self-report task performance and OCB, but not CWB. Exploratory analyses revealed that mindfulness comprised of three components, which were named as awareness, nonreactivity, and nonjudging and hypothesis testing was repeated with each component to examine their differential effects on outcome variables of interest. When all findings were incorporated for a full model testing, job satisfaction emerged as the second mediating mechanism in trait mindfulness - performance outcomes relationships. The findings and contributions of the study, the implications and future research directions were further discussed.