Burnout as a predictor of senior students' mindfulness
Üniversite son sınıf öğrencilerinin farkındalıklarının yordayıcısı olarak tükenmişlik
  1. Tez No: 439097
  2. Yazar: ELVAN YILDIZ AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GÜRBÜZ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma üniversite son sınıf öğrencilerinin tükenmişliklerinin farkındalık düzeylerini yordamadaki rolünü incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmaya 215'i Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden ve 234'ü Gazi Üniversitesi'nden olmak üzere 449 üniversite son sınıf öğrencisi (349 kadın, 100 erkek) katılmıştır. Katılımcılar erişilebileni örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırmanın verileri kişisel bilgi formu, Bilinçli Farkındalık Envanteri ve Maslach Tükenmişlik Envanteri-Öğrenci Formu aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 22 istatistik programı kullanılarak yapılmış ve araştırmanın bulguları korelasyon, basit doğrusal regresyon ve çoklu hiyerarşik doğrusal regresyon yöntemleri ile incelenmiştir. Ek olarak, bu çalışmada kullanılan ölçeklerin çalışmanın örneklem grubu üzerindeki güvenirliğini ölçmek adına güvenirlik analizi yapılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre, üniversite son sınıf öğrencilerinin farkındalıkları ve tükenmişlikleri arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu, tükenmişlik düzeyinin farkındalığın anlamlı bir yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra, yapılan analizler sonucunda tükenmişliğin alt boyutlarından olan tükenme ve yeterlilik, farkındalığı anlamlı bir şekilde yordarken, yine tükenmişliğin diğer bir alt boyutu olan duyarşızlaşmanın farkındalığı anlamlı bir şekilde yordamadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study was aimed at investigating to what extent mindfulness of senior students was predicted by their burnout levels. 449 senior students (349 female, 100 male) studying at the Education Faculty of Middle East Technical University (215 students) and Gazi University (234 students) participated in this study. Participants were chosen by convenience sampling method. The data was collected through a demographic data form, Mindfulness Attention Awareness Scale and Maslach Burnout Inventory-Student Scale. Additionally, reliability studies were conducted for the scales used for the sample of the present study. Descriptive and inferential statistics, correlation, basic and hierarchical regression analysis, were utilized by SPSS 22. The results of the study indicated that there was a negative significant relationship between mindfulness and burnout of senior students. In addition to this, overall burnout scores of the senior students was found as a significant predictor of their mindfulness levels. Moreover, while the exhaustion and efficacy sub dimensions of burnout were found as significant predictors of mindfulness, the cynicism sub dimensions of burnout did not predict mindfulness level of the senior students significantly.