Investigation and comparison of human factors in driving and attitudes towards disabled drivers: A study with disabled and non-disabled drivers
Sürücülükte insan faktörlerinin incelenmesi ve karşılaştırılması ve engelli sürücülere yönelik tutumlar: Engelli sürücüler ve engelsiz sürücüler ile bir çalışma
- Tez No: 439106
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Trafik, Psychology, Traffic
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmanın amacı ilk olarak trafikte engelli sürücülere yönelik tutumu ölçmek ve belirlemek amacıyla bir tutum ölçeği geliştirmektir (Çalışma 1). Tutum ölçeği geliştirme sürecinde engelli sürücülükle ilgili bilgi edinmek amacıyla yarı yapılandırılmış mülakatlar düzenlenmiştir. Çalışmaya 12 engelli sürücü, 16 engelsiz sürücü olmak üzere toplam 28 aktif olarak araç kullanan sürücü katılmıştır. Mülakat sonuçları nitel analiz yöntemiyle analiz edilmiş; bu sonuçlar 'Engelli Sürücülere Yönelik Tutum Ölçeği (ESYTÖ)' geliştirme sürecine temel sağlamıştır. Ana çalışmada ise engelli sürücüler sürücülükte insan faktörleri açısından litertürde ilk defa incelenmiş ve trafikte engelli sürücülüğe yönelik tutumlaru ölçmek amacıyla hem engelli sürücülerden hem de engelsiz sürücülerden veri toplanmıştır. Çalışmaya 189 engelli sürücü 349 engelsiz sürücü olmak üzere toplam 538 aktif olarak araç kullanan sürücü katılmıştır. Sürücülerin kendi sürücü davranışlarını ve diğer grubun sürücü davranışlarını değerlendirmesi amacıyla Lajunen ve Özkan (2004) tarafından türkçeye adapte edilen 'Sürücü Davranışları Ölçeği (SDA)' Özkan ve Lajunen (2005) tarafından geliştirilen 'Pozitif Sürücü Davranışları Ölçeği' eklenerek 37 maddde halinde kullanılmıştır. Yine sürücülerin kendi sürücü becerilerini ve diğer grubun sürücü becerilerini değerlendirmesi amacıyla ise Lajunen ve Summala (1995) tarafından geliştirilen 'Sürücü Becerileri Ölçeği (SBE)' kullanılmıştır. Son olarak hem engelli sürücülerin hem de engelsiz sürücülerin engelli sürücülüğe yönelik tutumlarını ölçmek amacıyla çalışma 1'de geliştirilen 'ESYTÖ' ile her iki sürücü grubundan da veri toplanmıştır. Çalışma 1 ve ana çalışma bulguları, çalışmanın literature katkıları ve çalışmanın kısıtları ilgili literatür ışığında detaylı bir şekilde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study firstly aimed to develop an attitude scale to measure attitudes towards disabled drivers in traffic environments (Study-1). During development of the scale process, to gain knowledge about disabled driving semi-structured interviews were conducted with 28 active drivers (12 disabled drivers, 16 non-disabled drivers). Interview results were analyzed and results provided a basis for the development of 'Attitudes towards disabled drivers scale (ADDS). After that, in the main study, it was aimed to understand human factors of disabled drivers and attitudes of disabled and non-disabled drivers towards disabled driving. 189 disabled drivers and 349 non-disabled drivers were participated to the study. In order to measure drivers' evaluation of self-driver behaviors and other group's driver behaviors, Turkish version of Driver Behavior Questionnaire (DBQ) adapted by Lajunen & Özkan (2004) and The Positive Driver Behaviors Scale developed by Özkan & Lajunen (2005) were applied to both groups of drivers. Similarly, to measure drivers' evaluation of self-driving skills and other group's driving skills, Driver Skill Inventory (DSI) developed by (Lajunen & Summala, 1995) was applied to both groups of drivers. Lastly, to test both disabled drivers' and non-disabled drivers' attitudes towards disabled driving newly developed scale (ADDS) was used. The results of the Study-1 and Main study will be discussed in detail.