Traditional and cyber bullying among the students with special education needs
Özel eğitime gereksinimi olan öğrenciler arasında görülen geleneksel ve siber zorbalık
- Tez No: 439113
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ERDUR BAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı özel eğitim okullarına devam eden özel eğitim gereksinimi olan öğrenciler arasındaki geleneksel ve siber zorbalığı incelemektir. Ek olarak, özel eğitim öğrencilerinin psiko-sosyal uyum düzeylerini yordamada zorbalık ve mağduriyet deneyimlerinin rolü araştırılmıştır. Araştırmaya özel eğitim okullarına devam eden 295 özel eğitim gereksinimi olan öğrenci (177 özel yetenekli, 118 duyma engelli) katılmıştır. Araştırma kapsamında Yenilenmiş Olweus Zorba/Mağdur Ölçeği (Olweus, 1996), Yenilenmiş Siber Zorbalık Envanteri-II (Topcu, 2014) ve Güçler ve Güçlükler Ölçeği (Goodman, 1997) veri toplamak için kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre 295 özel eğitim öğrencisinden % 28.1' i geleneksel zorba ve %39.3' ü mağdurdur. Ayrıca, % 13.5'i siber zorba olduğu ve %23.3'ünde siber zorbalık mağduru olduğunu göstermektedir. Geleneksel ve siber zorbalık davranışları ile ilişkili olarak cinsiyet ve sınıf düzeyi değişkenleri incelendiğinde, anlamlı cinsiyet farklılığı tespit edilmiştir. Erkek özel eğitim öğrencilerinin hem zorbalık hem de mağduriyet deneyimlerinde kız özel eğitim öğrencilerinden yüksek puan aldığı bulunmuştur. Fakat sınıf düzeyi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Hiyerarşik regresyon analizi sonuçları geleneksel zorbalık, mağduriyet ve siber mağduriyet deneyimlerinin özel eğitime gereksinimi olan öğrencilerinin psiko-sosyal uyum düzeylerini yordamada anlamlı değişkenler olduğunu göstermiştir. Elde edilen sonuçlar alan yazını açından tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine traditional and cyber bullying among the students with special education needs attending special education schools. Additionally, predictive role of bullying and victimization experience on psycho social adjustment level of students with special education needs were assessed. Sample of the present study consists of 295 students with special education needs (177 gifted, 118 deaf) attending segregated special education schools. Revised Olweus Bully/Victim Questionnaire (Olweus, 1996), Revised Cyber Bullying Inventory-II (Topcu, 2014), Strengths and Difficulties Questionnaire (Goodman, 1997) and demographic data sheet were employed to collect data. Results of the study indicated that of the total 295 students with special education needs, 28.1% of the students with special education needs were bullies and 39.3% were victims of the traditional bullying. Furthermore, 13.5% of the students with special education needs were identified as cyber bullies and 23.3% of them were found as cyber victims. When gender and grade level were examined in regard to traditional and cyber bullying, significant gender differences were found. Male students with special education needs obtained higher scores for both bullying and victimization than female with special education needs. However, no meaningful grade level differences were found. Hierarchical regression analyses indicated that traditional bullying, traditional and cyber victimization significantly predicted psycho-social adjustment level of the students with special education students. Results of study were discussed in term of literature.