Militarization of Ottoman Rumelia: The mountain bandits (1785-1808)
Osmanlı Rumeli'sinin askerileşmesi: Dağlı isyanları (1785-1808)
  1. Tez No: 439114
  2. Yazar: EROL OZAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez, 1785 ve 1808 arası Rumeli'de ortaya çıkan ve geniş bir alana yayılarak uzun bir süre devam eden eşkıyalığı ve devletin buna karşı müdahalesini, Osmanlı hükümetinin taşrada yeniden merkezi otoriteyi sağlamaya çalıştığı bir dönemin bağlamında incelemektedir. Bu dönemin tarihi koşulları, dağlı eşkıyasının yapısı, eşkıyalığın ortaya çıkışı ve gelişimi, eşkıyalığın sona ermesi ve devletin almış olduğu önlemlerle beraber tartışılacaktır. Bu araştırma, taşra toplumunun gözünde merkezi otoritenin meşruiyetini kaybetmeye başladığı ve Balkanlarda milli uyanış dönemi öncesi veya sırasına denk gelen 18. yüzyıl sonundaki Osmanlı İmparatorluğu egemenliğindeki Rumeli eyaletinin tarihi koşullarına ışık tutmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the process of the widespread and ever-lasting banditry in Rumelia between 1785 and 1808 and the state's response against it within a context in which the Ottoman government attempted to reassert central authority over the provinces. The historical conditions of the period, structure of the mountain bandits, emergence and development of the banditry will be discussed alongside the reasons of the end of the banditry and the effects of the state measures. The research aims to shed light on the historical conditions of Rumelian province under the rule of the Ottoman Empire at the end of the 18th century which corresponds to a period when the legitimacy of the central authority was declining in the eyes of the local population before and during the national awakenings in the Balkans.