Heidegger's fundamental ontology as a political project
Politik bir proje olarak Heidegger'in temel varlıkbilimi
- Tez No: 439115
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARET KARADEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Martin Heidegger'in temel varlıkbilimi Heidegger'in Nasyonel Sosyalizm'le olan kişisel politik bağlantılarına istinaden uzun süredir tartışılmaktadır ve felsefesinin özsel olarak Nazi ideolojisiyle bir ilişkisinin olup olmadığı konusunda geniş bir yelpazede yorumlar bulunmaktadır. Heidegger'in eserlerini bu bağlamda okumanın alışılageldik yolu, temel varlıkbilimin Almanların insanların geri kalanından (ya da bir kısmından) daha üstün olmalarını savunan ayrımcı bir politik tutumu gerektirip gerektirmeyeceğinin araştırılması üzerine kuruludur, ve gerek bunu gerekse aksini savunanlar, kutuplardan birinde Almanların bulunduğu bir ikili kutuplaşma fikrini esas almışlardır. Liberal bir bakış açısı ile yapılan eleştiriler literatürdeki en büyük yeri tutmaktadır. Bu çalışmada, Heidegger'in düşüncesine ilişkin genel bir okuma ile temel varlıkbilimin politik öngörülerinden ayrı bir proje olarak düşünülemeyeceği gösterildikten sonra liberal eleştiri ele alınacak ve liberal bakış açısının Heidegger'in düşüncesini değerlendirmede yetersiz olduğu gösterilecektir. Sonra, Derrida'nın konukseverlik düşüncesini açımlarken kullandığı kavramsal altyapıdan faydalanılarak Heidegger'in varlıkbilimini incelemek üzere yeni bir çerçeve oluşturulacaktır. Bu yeni çerçevede yardımıyla gerçekleştirilecek okuma ile, politik çıkarımları açısından Heidegger'in düşüncesine ilişkin bir evet-hayır cevabı vermek yerine, Heideggerci politik varlıkbilimin karmaşık yapısı aydınlatılacaktır. Bu karmaşık yapıda ikili bir kutuplaşma değil, Almanlar, diğer Batılılar, ve geri kalan herkes olmak üzere üçlü bir ayrımın olduğu gösterilecek ve bu kutuplar arasındaki ilişki açığa çıkartılacaktır.
Özet (Çeviri)
Martin Heidegger's fundamental ontology has long been debated in relation to Heidegger's personal political affiliations with National Socialism, and there is a wide scope of interpretations as to whether his thought is essentially linked to the Nazi ideology. The customary way of reading the Heideggerian corpus within this context is to investigate whether or not the fundamental ontology yields a discriminatory political stance in favor of Germans over the rest of the people (or a group of them), and both his proponents and opponents submit to pursue their examinations on the basis of a binary separation on the one side of which are Germans. The criticisms made from the perspective of liberal thought occupy the largest place in the literature. In this study, after giving a preliminary sketch of the Heideggerian thought, which shows that the fundamental ontology cannot be read as a distinct project than its political implications, the liberal response is examined and its inadequacy of evaluating Heidegger's thought is shown. After that, concepts from the Derridean understanding of hospitality are borrowed to develop a new framework which provides a novel way of reading Heideggerian ontology as a political project. Through that reading, the complex nature of Heideggerian thought with regards to politics is expounded, rather than giving a yes/no answer. Accordingly, the political polarization is shown to have three poles—Germans, non-German Westerners, and the rest of the people—and the interrelations between those poles are explicated.