Effects of Facebook use on well-being: A self-determination perspective
Facebook kullanımının iyi oluş hali üzerindeki etkisi: Bir öz-belirleme kuramı perspektifi
  1. Tez No: 439130
  2. Yazar: ELİF MANUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Facebook kullanımı, üniversite öğrencileri arasında oldukça yaygındır ve iyi oluş hallerini etkilemektedir. Ancak litaratürde, bu konuyla ilgili çelişkili bulgular sunulmuştur. Bu tezin temel amacı, Facebook kullanımının iyi oluş hali üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu çalışmada günlük dizaynı kullanılmıştır ve katılımcılar 14 gün boyunca günlük Facebook kullanımı, günlük motivasyon ve Facebook' ta günlük temel psikolojik gereksinimlerin tatmini ölçeklerini doldurmuşlardır. Hipotezler kısmen desteklenmiştir. Aktif Facebook kullanımı iyi oluş halini yordamazken, Facebok'u özerk motivasyonlarla kullanmak, iyi oluş halini anlamlı bir şekilde yordamıştır. Bunlara ek olarak, önerilen mediasyon modeli desteklenmiştir. Facebook aktivitelerinden elde edilen otonomi ile günlük iyi oluş hali arasındaki pozitif ilişkide, günlük temel gereksinim tatmini aracı değişken olmuştur. Çalışmanın katkıları, zayıf noktaları ve gelecek çalışmalar için öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since Facebook use has been quite common among university students and influenced their well-being, the primary aim of this thesis is to investigate the effects of Facebook use on well-being. Diary method was used and participants completed daily measures of Facebook, daily motivations and daily need satisfaction regarding Facebook use, and daily well-being measures over 14 days. Results were partially supported and it was shown that active Facebook use did not predicted well-being whereas using Facebook with autonomous motivation predicted significant well-being. Moreover, proposed mediation model was supported. The relationship between relative autonomy gained from Facebook activities and daily-well-being was mediated by daily need satisfaction at Facebook. Contributions, limitations, and future directions were discussed.